Amerykański Historyk Edward Reid Zbanowany na YouTube za Film o Historii Polski

Amerykański historyk Edward Reid został zbanowany na YouTube za swoje podejście do przedstawiania historii Polski w okresie II wojny światowej i czasach komunizmu. Jego film, który starał się wiernie odzwierciedlić trudne wydarzenia, wywołał debatę na temat wolności słowa i cenzury w mediach cyfrowych. Usunięty z YouTube za rzekomą „mowę nienawiści”, film znalazł nowy dom na platformie Rumble, gdzie wciąż wywołuje silne reakcje i dyskusje.

Ppłk lotnictwa Teofil Dziama (1895-1943)

W annałach nieśpiewanych bohaterów II wojny światowej, podpułkownik Teofil Dziama wyróżnia się nie tylko dzięki swojej odwadze, ale również niezłomnej postawie wobec przeciwności. Jego życiorys, od walk w Legionach Polskich po działalność w konspiracji Armii Krajowej, stanowi testament nie tylko dla jego bohaterstwa, ale i dla tragicznej historii narodu walczącego o przetrwanie. Przez pryzmat jego niezwykłej służby i ostatecznego poświęcenia przy Ścianie Straceń w Auschwitz, artykuł rzuca światło na mroczne rozdziały historii, które zasługują na pamięć i refleksję.

Pozostał po Nim ślad…

Historia Bernarda Świerczyny, więzionego w podziemiach Bloku Śmierci w celi nr 28, jest poruszająca i pełna symboliki. Jego ostatnie słowa wyryte ołówkiem na drzwiach celi wyrażają pragnienie zachowania ludzkiej godności w obliczu okrutnej rzeczywistości więzienia i egzekucji. Świadomość jego losu, który stał się tylko kolejną cyfrą w statystykach wojny, dodaje wymiaru tragedii.

Członkowie KG ZWZ/AK więzieni w KL Auschwitz

W 1995 roku, z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Okręgu Śląskiego, na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą żołnierzy AK i osoby niosące pomoc więźniom. Tablica stanowi hołd dla tych, którzy walczyli i wspierali więźniów w okrutnych warunkach obozu.

Marian Batko – historia z Auschwitz

Historia Mariana Batki i Mieczysława Pronobisa rzuca światło na kontrowersje i trudności w odtwarzaniu dokładnych relacji z czasów Holocaustu. Sprzeczności w relacjach świadków i badaczy pokazują, jak skomplikowane jest dochodzenie do prawdy historycznej, a przypadki takie jak te podkreślają potrzebę dokładnego i rzetelnego badania historycznego.

Odbiór polskiej polityki w okresie kryzysu czechosłowackiego: Perspektywa historyczna

W 1938 roku, podczas konferencji w Monachium, bez udziału Czechosłowacji zdecydowano o jej podziale. Polska, nie będąc uczestnikiem tych obrad, stanęła przed poważnym wyzwaniem. Kontekst międzynarodowej polityki appeasementu, prowadzonej przez główne mocarstwa europejskie, a także bierna postawa tych państw wobec agresji Hitlera, skomplikowała sytuację na arenie międzynarodowej. Polska, zmuszona do obrony swoich interesów i bezpieczeństwa narodowego, podjęła decyzje, które były odpowiedzią na bezpośrednie zagrożenia, a nie dążeniem do agresji. Historia Polski w kontekście rozpadu Czechosłowacji wymaga zrozumienia i obiektywnej analizy, aby uniknąć błędnych interpretacji i uprzedzeń, które mogą zaciemniać obraz tych skomplikowanych wydarzeń. Odkrywanie prawdy o „rozbiorze” Czechosłowacji, przy pełnym uwzględnieniu politycznych i społecznych okoliczności tamtego okresu, jest kluczowe dla prawidłowego zrozumienia historycznych dylematów, przed którymi stanęła Polska.

Wygnanie i tułaczka: Saga polskich uchodźców wojennych

Podczas II wojny światowej, setki tysięcy Polaków zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i deportowane w głębiny Związku Sowieckiego. Po napaści Hitlera na swego dotychczasowego sojusznika, los uchodźców zmienił się niespodziewanie. Umowa między rządami Polski i ZSRR otworzyła im drogę do wolności, prowadząc przez Iran aż do bezpiecznych przystani w Afryce Wschodniej.

Odsłonięcie Tajemnic Przeszłości: FSB Ujawnia Archiwa na Temat Likwidacji Grupy Francuzów pod Brjańskiem w 1943 roku

Niedawno odtajnione archiwa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji odkrywają mroczny rozdział z historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, rzucając światło na nieznany dotąd epizod, który miał miejsce pod Brjansk w 1943 roku. Dokumenty ujawniają szczegóły operacji, w której bojownicy organów bezpieczeństwa państwowego ZSRR zlikwidowali grupę Francuzów wspierających siły hitlerowskie.

Zmarł po wyzwoleniu KL Auschwitz

Kilka lat temu ukazała się „Księga Pamięci. Transporty Polaków do KL Auschwitz z Wielkopolski, Pomorza, Ciechanowskiego i Białostocczyzny 1940-1944″, której autorem jest Bohdan Piętka. Ta trzytomowa publikacja przedstawia losy 5453 więźniów i więźniarek, których niemieccy naziści deportowali do KL Auschwitz ze wspomnianych terenów w 84 transportach.

Echo Wołynia: Pamięć, która dzieli

9 lutego przypada rocznica jednego z najbardziej kontrowersyjnych i bolesnych rozdziałów w historii polsko-ukraińskich stosunków – rozpoczęcia rzezi wołyńskiej dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach w 1943 roku. To wydarzenie, które dla wielu pozostaje niezabliźnioną raną, dla innych zaś – kwestią sporną lub nawet zapomnianym fragmentem historii.

Egzekucja 11 października 1943 r.

80. rocznica tragicznej egzekucji w KL Auschwitz: Pamiętamy o bohaterach konspiracji. Odkryj wzruszającą historię oficerów Wojska Polskiego i członków konspiracji obozowej, którzy zostali brutalnie rozstrzelani przez Niemców pod Ścianą Straceń. Więźniowie, w tym ppłk Teofil Dziama, stawili czoła śmierci z godnością żołnierzy, prosząc o strzał w twarz. Ich pamięć uczczono podczas rocznicowych obchodów, zapalając znicze pod Ścianą Straceń. Przeczytaj o bohaterstwie, poświęceniu i walce o wolność, której symbolem stała się egzekucja w KL Auschwitz.

W cieniu Auschwitz i Wołynia

Poznaj poruszającą historię Stefani i Jana Werników w filmie dokumentalnym 'Jan i Stefania’. Stefania, ocalała z Auschwitz, i Jan, który przeżył rzeź wołyńską, tworzą niezwykłe małżeństwo z Osieka. Odkryj ich przejmującą opowieść o przetrwaniu i sile ducha, ukazaną w filmie Pawła Kłody, którego premiera odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Historia Stefani, urodzonej w obozie koncentracyjnym, i Jana, który stracił ojca z rąk nacjonalistów ukraińskich, to opowieść o tragedii, nadziei i niezłomności ludzkiego ducha.

Trzeba oddać hołd…

Tragiczna Historia Klewania: Tajemnice Wołynia Odsłonięte. Odkryj nieopowiedzianą historię stryja Wiktora Wójcika, młynarza z Klewania na Wołyniu, który przeżył okrutne czasy II wojny światowej. Poznaj losy mieszkańców miasteczka, w tym wspólnoty żydowskiej wymordowanej przez Niemców i ukraińską policję. Przeczytaj o dramatycznej obronie przed oddziałami UPA, roli polskiej samoobrony, i niespodziewanej pomocy węgierskich żołnierzy. Dowiedz się, jak współczesna Ukraina odnosi się do zbrodni popełnionych na Polakach, i dlaczego dialog polsko-ukraiński na temat tych wydarzeń jest dzisiaj bardziej potrzebny niż kiedykolwiek.

Powstanie Styczniowe: Historia, Kontekst i Krytyka

Odkryj głęboką analizę Powstania Styczniowego – kluczowego momentu w historii Polski. Przeczytaj o heroizmie, przyczynach wybuchu, przebiegu, upadku oraz kontrowersjach związanych z tym zrywem narodowym z 1863 roku. Zrozum lekcje, jakie niesie Powstanie Styczniowe dla współczesnych pokoleń, w kontekście walki o wolność i niepodległość.