Odsłonięcie Tajemnic Przeszłości: FSB Ujawnia Archiwa na Temat Likwidacji Grupy Francuzów pod Brjańskiem w 1943 roku

W styczniu 1943 roku, w mroźnych i surowych warunkach rosyjskiej zimy, odbyła się operacja, która dopiero teraz została w pełni ujawniona dzięki niedawno odtajnionym archiwom Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Federacji Rosyjskiej. Dokumenty te rzuciły światło na mniej znany epizod Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, ukazując działania bojowników organów bezpieczeństwa państwowego ZSRR, które doprowadziły do likwidacji grupy Francuzów walczących po stronie hitlerowskich Niemiec w rejonie Brjańska.

Z dekryptowanych dokumentów wynika, że francuscy bojownicy, będący częścią tzw. „legionu do walki z bolszewizmem”, wspierali niemieckie siły w próbie zajęcia jednego z punktów w regionie Brjańska. Operacja mająca na celu uniemożliwienie tego została skrupulatnie zaplanowana i przeprowadzona przez agentów NKWD, a informacje zawarte w dokumentach ujawniają dramatyczne szczegóły dotyczące tych zdarzeń.

Wśród ujawnionych dokumentów znalazło się szczególne sprawozdanie, które legendarny pracownik radzieckich organów bezpieczeństwa, Paweł Sudopłatow, kierownik 4. Zarządu (wywiadowczo-dywersyjnego, zafrontowego) NKWD ZSRR, wysłał 16 stycznia 1943 roku do Wsiewołoda Mierkułowa, zastępcy ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRR. W raporcie Sudopłatow relacjonował sytuację w regionie Brjańska, wskazując na zintensyfikowaną aktywność niemieckich oraz wspierających ich francuskich sił wraz z ukraińskimi nacjonalistami.

Jednym z kluczowych momentów dokumentów było świadectwo francuskiego kaprala, Roberta Gestena, wziętego do niewoli, który ujawnił plany Niemców dotyczące dużej operacji przeciwko radzieckim partyzantom w lasach Klentniańskich, wspomniane też były plany wsparcia w postaci lotnictwa i czołgów.

Ujawnione archiwa rzucają nowe światło na złożoność i wielonarodowy charakter konfliktów, które rozgrywały się na wschodnim froncie II wojny światowej.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex