Trzeba oddać hołd…

Mój stryj Wiktor Wójcik w okresie międzywojennym mieszkał w Klewaniu na Wołyniu, gdzie był właścicielem młyna i pracował jako młynarz. Ludność tego małego miasteczka liczyła około 3 tysiące mieszkańców, z czego połowę stanowili Żydzi, wymordowani w czasie drugiej wojny światowej przez Niemców przy współpracy z policją ukraińską.

W czasie rzezi wołyńskiej w Klewaniu chronili się z okolicy polscy uchodźcy przed nacjonalistami ukraińskimi. W sierpniu 1943 r. oddziały UPA zaatakowały Klewań, Polakom z pomocą przybył oddział żołnierzy węgierskich. W tym miasteczku, położonym nad rzeką Stubłą, stanowiącą lewy dopływ Horynia, istniała także polska samoobrona pod przywództwem ks. Piotra Sąsiadka; dzięki niej Polacy przetrwali do nadejścia Armii Czerwonej w 1944 r.

Cudem uratował się również z rodziną mój stryj, któremu Ukraińcy spalili jednak prawie cały dobytek wraz z młynem. Dzisiaj pozostałością po nim są pale, zachowane w wodach przybrzeżnych rzeki Stubły, które można oglądać, zwiedzając Klewań, położony sześćdziesiąt kilometrów od Równego.

Ukraina dotąd nie wzięła odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej (Po 1918 r. w Polsce popularyzowano nazwę „Małopolska Wschodnia” na określenie Galicji Wschodniej, natomiast Ukraińcy posługiwali się terminem „Ukraina Zachodnia”. – przyp. red.) oraz do tej pory nie zostały dokonane ekshumacje szczątków tych ofiar. Opór stanowią m. in. lokalni włodarze z obwodu lwowskiego.

Sytuacja rodzin polskich, które nie mogły godnie pochować swoich bliskich zamordowanych na wspomnianych terenach w obecnej sytuacji powinna być tym bardziej zrozumiała dla Ukraińców, którzy tracą swoich bliskich w walkach na wschodzie. Trzeba o tym rozmawiać na szczeblu politycznym, ekspertów, historyków i społecznym. Taka dyskusja i działania polsko-ukraińskie w tej sprawie są niezbędne.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

2 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
HACKERX
HACKERX
3 miesiące temu

Powino być napisane Małopolska Wschodnia w artykule.

Perun (Król z lilią w koronie)
Edytor
Odpowiedzieć do  HACKERX

„Po 1918 r. w Polsce popularyzowano nazwę „Małopolska Wschodnia” na określenie Galicji Wschodniej, natomiast Ukraińcy posługiwali się terminem „Ukraina Zachodnia”.” – Dodaliśmy taką wzmiankę aby zaspokoić naszych czytelników, w tym ciebie 🙂

2
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex