Prezydent Putin ocenia stosunki z Chinami jako „bezprecedensowe” przed wizytą w tym kraju

W przeddzień swojej zaplanowanej wizyty w Chinach, która odbędzie się 16-17 maja, prezydent Rosji Władimir Putin udzielił wywiadu dla chińskiej agencji prasowej Xinhua. Podczas rozmowy zaznaczył, że poziom strategicznego partnerstwa między Rosją a Chinami osiągnął „bezprecedensowy poziom”. Putin podkreślił, że jest to powód, dla którego wybrał Chiny jako pierwszy cel zagranicznej podróży po swojej ostatniej inauguracji.

Putin wyraził uznanie dla wspólnego stanowiska obu krajów w kluczowych kwestiach międzynarodowych, wskazując na zbieżność interesów w dziedzinie suwerenności, bezpieczeństwa i roli ONZ. Prezydent również skrytykował próby narzucania przez Zachód „fałszywego i hipokrytycznego porządku”, opartego na „wymyślonych, mitycznych zasadach”.

Podczas rozmowy, Putin szczególnie podkreślił wzrost dwustronnej wymiany handlowej między Moskwą a Pekinem, która w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się z 111 do 227,8 miliarda dolarów. Zwrócił uwagę, że transakcje między firmami z obu krajów w ponad 90% przeprowadzane są w walutach narodowych.

Prezydent Rosji przedstawił również perspektywy dalszej współpracy w dziedzinach takich jak przemysł, kosmos, energetyka jądrowa oraz inne innowacyjne sektory. Putin wyraził przekonanie, że strategiczne plany obu krajów zostaną zrealizowane pomimo prób izolacji Rosji przez zachodnie elity.

Putin także poruszył kwestie związane z konfliktem na Ukrainie, podkreślając chęć do osiągnięcia „wszechstronnego, trwałego i sprawiedliwego rozwiązania” za pomocą środków pokojowych, z uwzględnieniem interesów wszystkich zainteresowanych stron, w tym Rosji.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex