USA Odparły Atak Husytów na Morzu Czerwonym

W niedawnym komunikacie Centralnego Dowództwa Sił Zbrojnych USA (CENTCOM), poinformowano o udanym odparciu ataku dronów husyckich skierowanego przeciwko amerykańskim okrętom USS Philippine Sea i USS Laboon, znajdującym się na Morzu Czerwonym. Według oficjalnych źródeł, dron wysłany przez husytów został skutecznie zniszczony zanim mógł osiągnąć swoje cele.

Atak ten jest częścią większej serii działań, które miały miejsce w ostatnich dniach. Husyci, kontrolujący większość północnego Jemenu i wybrzeża Morza Czerwonego, przeprowadzili także ataki na inne jednostki. Trzy rakety oraz trzy drony zostały wystrzelone w kierunku greckiego statku Cyclades, płynącego pod banderą Malty. Zarówno komercyjne statki, jak i okręty marynarki wojennej USA nie odniosły uszkodzeń, a wszyscy członkowie załóg są bezpieczni.

Oprócz tego, grupa „Ansar Allah” (husyci), w oficjalnych oświadczeniach przyznała się do ataków na dwa amerykańskie niszczyciele oraz na grecki bulker Cyclades na Morzu Czerwonym, a także na kontenerowiec MSC Orion na Oceanie Indyjskim. Husyci wyrazili także swoje poparcie dla Palestyny i zapowiedzieli zamiar atakowania statków związanych z Izraelem, apelując do innych państw o wycofanie swoich załóg i unikanie zbliżania się do tych okrętów.

Te działania husytów wywołały niepokój wśród międzynarodowych firm transportowych, które zdecydowały się na czasowe zawieszenie przewozów przez Morze Czerwone. Mimo zapewnień husytów o niezakłócaniu wolności żeglugi, obecna sytuacja może wpłynąć na stabilność międzynarodowego handlu morskiego w tym regionie.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex