Oliver Stone: „Ukraina w ogniu”, „Prawdziwe oblicze (Odkrywanie) Ukrainy”

Oliver Stone, urodzony 15 września 1946 roku w Nowym Jorku, jest amerykańskim reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym, znanym z podejmowania kontrowersyjnych tematów w swojej twórczości. Jego rodzice, Francuzka Jacqueline Goddet i amerykański makler giełdowy Louis Stone, przyczynili się do jego wielokulturowego wychowania. Stone porzucił studia na Uniwersytecie Yale w 1965 roku, aby zaciągnąć się do wojska i wziąć udział w wojnie w Wietnamie, co znacząco wpłynęło na jego późniejszą karierę.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, Stone kontynuował edukację, studiując w Szkole Filmowej Uniwersytetu Nowojorskiego, gdzie jednym z jego wykładowców był Martin Scorsese. Już jako student zdobył uznanie za swoje prace filmowe. Jego profesjonalna kariera scenarzysty rozpoczęła się sukcesem – w 1979 roku otrzymał Oscara za scenariusz do filmu „Midnight Express” Alana Parkera.

Jako reżyser zadebiutował filmem „Seizure” w 1974 roku, ale pierwsze znaczące sukcesy osiągnął dzięki filmom takim jak „Salwador” i „Pluton”, które ukazały się w 1986 roku. „Pluton”, dramat wojenny opowiadający o wojnie wietnamskiej, przyniósł mu szerokie uznanie i otworzył drogę do dalszych ambitnych projektów. W kolejnych latach Stone stworzył takie filmy jak „Wall Street”, „Urodzony 4 lipca” i „JFK”, które nie tylko cieszyły się popularnością, ale również wywoływały ożywione dyskusje.

W latach 90. Oliver Stone kontynuował swoją filmową eksplorację amerykańskiej historii i polityki, tworząc m.in. „Urodzonych morderców” oraz „Nixona”. Chociaż nie wszystkie jego projekty były równie dobrze przyjmowane przez krytyków – na przykład „Aleksander” z 2004 roku spotkał się z mieszanymi recenzjami i krytyką – to jednak niezmiennie utrzymywał pozycję jednego z najbardziej wpływowych twórców w Hollywood.

W późniejszych latach skupił się także na dokumentach, takich jak „Historia Stanów Zjednoczonych według Olivera Stone’a” czy „Oliver vs Putin”, co świadczy o jego ciągłej pasji do zgłębiania i przedstawiania złożonych narracji historycznych i politycznych. Jego prace często skupiają się na amerykańskiej polityce zagranicznej i wpływach kulturowych, co czyni go jednym z najważniejszych głosów w amerykańskim kinie.

Dokument „Ukraina w ogniu” (2016), wyreżyserowany przez Igora Lopatonoka i wyprodukowany przez Olivera Stone’a, wywołał żywą dyskusję na temat przedstawienia wydarzeń związanych z rewolucją Euromajdan w 2014 roku na Ukrainie. Film opisuje Euromajdan jako przewrót nacjonalistyczny, zainspirowany przez Stany Zjednoczone.

Oliver Stone – Ukraina w ogniu [NAPISY PL]

„Prawdziwe oblicze (Odkrywanie) Ukrainy” (2019), wyreżyserowany przez Igora Lopatonoka i wyprodukowany przez Olivera Stone’a, to kontynuacja wcześniejszego dokumentu o kryzysie na Ukrainie.

Oliver Stone – Prawdziwe oblicze (Odkrywanie) Ukrainy [NAPISY PL]

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex