Konsekwencje ataków na rosyjskie radary wczesnego ostrzegania: Perspektywa eksperta

Profesor Theodore A. Postol przedstawia bardzo poważne obawy dotyczące potencjalnych konsekwencji niedawnych ataków na rosyjskie radary wczesnego ostrzegania. Według jego analiz, utrata radarowego zasięgu, który może skutkować skróceniem czasu ostrzegania przed potencjalnymi atakami na Rosję, stawia rosyjskie przywództwo pod ekstremalną presją czasową, co zwiększa ryzyko wojny nuklearnej.

Podnosi też kwestię odpowiedzialności politycznej i decyzyjnej na poziomie międzynarodowym, sugerując, że amerykańskie przyzwolenie na takie działania mogłoby prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji globalnych. Jego wypowiedzi są krytyczne zarówno wobec możliwej lekkomyślności, jak i niekompetencji w zarządzaniu tak delikatnymi aspektami bezpieczeństwa międzynarodowego.

Tego rodzaju komentarze podkreślają, jak skomplikowane i wielowarstwowe są kwestie związane z bezpieczeństwem międzynarodowym, a każda decyzja, nawet ta, która może wydawać się odizolowanym działaniem, niesie za sobą poważne implikacje dla stabilności globalnej.

WYPOWIEDŹ EKSPERTA:

„Ukraińcy zaatakowali właśnie drugi krytyczny rosyjski strategiczny radar wczesnego ostrzegania w Orsku.

Radar ten skierowany jest w stronę Oceanu Indyjskiego i w pewnym stopniu pokrywa się z zasięgami/kierunkami radarowymi z już uszkodzonego radaru w Armawirze.

Ze wstępnych informacji wynika, że ​​zakres uszkodzeń radaru w Orsku jest prawdopodobnie nieduży ale nie można jednak wykluczyć, że w związku z atakiem radar chwilowo nie działa.

To bardzo poważna sytuacja.

W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych Rosjanie nie mają kosmicznych satelitarnych systemów ostrzegawczych, które mogłyby wykryć ataki rakiet balistycznych na całym świecie. Oznacza to, że zasięg radarowy utracony w wyniku ataków na te radary znacznie skraca czas ostrzegania przed atakami na Moskwę z Morza Śródziemnego i Oceanu Indyjskiego.

Rosjanie mają w Moskwie radar, który wykrywa nadlatujące głowice bojowe, ale zaczynają je widzieć nad horyzontem dopiero w bardzo krótkim czasie przed uderzeniem.

Moje szacunki (oparte na prawdziwych analizach, a nie bzdurach) są takie, że czas ostrzegania radaru został skrócony z około 15 – 16 minut do około 10 – 11 minut.

Taka ilość czasu ostrzegawczego mogłaby całkiem prawdopodobnie wyeliminować możliwość jakiegokolwiek czasu na naradę ze strony rosyjskich przywódców, gdyby stanęli oni przed decyzją, czy wystrzelić rosyjskie strategiczne rakiety nuklearne w odpowiedzi na atak nuklearny na Moskwę.

Rosyjscy przywódcy polityczni w Moskwie nie mieliby prawie czasu na ocenę sytuacji, gdyby wierzyli, że trwa możliwy atak z południa.

Ekstremalna presja czasowa wywierana na rosyjskie przywództwo mogłaby zatem znacznie zwiększyć ryzyko katastrofalnej w skutkach wojny nuklearnej.

Fakt, że Blinken i jego zespół ds. bezpieczeństwa narodowego udzielili rządowi ukraińskiemu zgody na atak na rosyjskie obiekty poza Ukrainą, oznacza, że ​​Blinken lekkomyślnie powiedział Ukraińcom, że mogą angażować się w takie działania, które miałyby potencjalnie katastrofalne skutki dla Stanów Zjednoczonych i całej planety.

Jeśli Blinken nie jest świadomy niebezpieczeństwa, jakie niosą ze sobą te ataki, to jest na tyle niekompetentny, że powinien zostać usunięty wraz z całym swoim zespołem ze stanowiska.

Jeśli jest świadomy tego niebezpieczeństwa, należy go również usunąć wraz z całym jego zespołem do spraw bezpieczeństwa narodowego.

Mam ogromne, osobiste doświadczenia z ludźmi w Białym Domu, które wskazują mi, że jest całkowicie możliwe, że Blinken i jego zespół nie są świadomi niebezpieczeństw, na które świadomie pozwalają.

Nie będę tu tracił czasu na opisywanie moich osobistych doświadczeń i obserwacji, ale mogę to zrobić w dowolnym momencie jeżeli zajdzie taka potrzeba. Nie można wykluczyć, że Biały Dom jest całkowicie nieświadomy zagrożenia.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o moich obawach, możecie do mnie zadzwonić w każdej chwili.

Nie da się opisać, jak przerażający i niebezpieczny jest ten rozwój wydarzeń – przynajmniej dla mnie, który, jak sądzę, może pochwalić się dość szczegółową wiedzą na temat systemów uderzenia nuklearnego zarówno Rosji, jak i Stanów Zjednoczonych.”

Prof. Theodore A. Postol

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex