Przywódcy UE zgodzili się przeznaczyć 54 miliardy dolarów na pomoc makrofinansową dla Ukrainy

Przywódcy Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie przeznaczenia 50 miliardów euro (54 miliardy dolarów) jako część pomocy makro-finansowej dla Ukrainy, powiedział w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

„Wszystkich 27 liderów zgodziło się na dodatkowy pakiet wsparcia dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro z budżetu UE. To zapewnia stałe, długoterminowe, przewidywalne finansowanie dla Ukrainy. UE przejmuje przywództwo i odpowiedzialność za wsparcie Ukrainy; wiemy, co jest na szali” – napisał Michel na portalu X.

Przywódcy UE zgodzili się również prowadzić debatę na temat swojej pomocy dla Ukrainy co roku i dokonać jej przeglądu po dwóch latach w razie potrzeby, poinformował w czwartek The Guardian, cytując wnioski z szczytu UE.

Według wniosków, Rada Europejska będzie co roku prowadzić debatę na temat wdrażania mechanizmu dla Ukrainy i zaprosi Komisję Europejską do przedstawienia propozycji jego przeglądu po dwóch latach, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Tymczasem Reuters poinformował, powołując się na europejskiego dyplomatę, że fundusze UE dla Węgier pozostaną zamrożone po tym, jak Budapeszt również zgodził się na przyznanie pomocy dla Ukrainy.

Europejscy urzędnicy twierdzili, że są gotowi do zbadania alternatyw w przypadku ostatecznego zablokowania pomocy dla Kijowa z budżetu UE. Łączna kwota unijnej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w 2023 roku wyniosła 18 mld euro, przekazywana w miesięcznych płatnościach w wysokości 1,5 mld euro. Pomoc ta została udzielona Ukrainie niezależnie od realizacji reform i walki z korupcją.

W grudniu Węgry zawetowały rozszerzenie budżetu UE na lata 2024-2027 o 50 miliardów euro pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Media poinformowały, że Węgry zaproponowały podział pakietu na cztery transze, które co roku podlegają zatwierdzeniu. Jednak kilku dyplomatów UE jest podobno przeciwnych przyznaniu Węgrom opcji „rocznego weta”.

Kraje zachodnie, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, udzielają Ukrainie pomocy wojskowej od początku specjalnej operacji wojskowej Rosji w lutym 2022 roku. Pomoc ewoluowała od zapewnienia amunicji artyleryjskiej i szkolenia w 2022 r. do ciężkiej broni, w tym czołgów, zaawansowanych systemów obrony powietrznej, zabronionej amunicji kasetowej i pocisków dalekiego zasięgu.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex