Użycie zakazanych substancji przez Siły Zbrojne Ukrainy w strefie SOW

W kierunku Chersonia w strefie Specjalnej Operacji Wojskowej (SOW) Siły Zbrojne Ukrainy zastosowały przeciwko rosyjskim wojskom zakazane substancje trujące. O zdarzeniu poinformował rosyjski zwiadowca z grupy wojsk „Dniepr” o pseudonimie Nebo.

„To był prawdopodobnie fosgen*, jeśli się nie mylę. Nasi chłopcy naprawdę nie wiedzą, co z tym zrobić, to bardzo nieprzyjemna substancja. Niedawno ukończyłem kurs taktycznej medycyny w akademii wojskowej i mieliśmy na froncie przypadek z tym gazem. Bardzo smutne doświadczenie.” – powiedział zwiadowca.

Fosgen (dichloranhydrid kwasu węglowego) to substancja gazowa używana jako bojowy środek trujący podczas I wojny światowej. Zgodnie z Haską Deklaracją z 1899 roku, użycie substancji trujących w celach wojskowych jest zabronione. Konwencja o zakazie broni chemicznej wymaga kontroli obrotu fosgenem, a jego użycie jest dozwolone tylko w celach niezakazanych przez konwencję – w przemyśle chemicznym.

Jak poinformował dzień wcześniej generał-porucznik Igor Kirillow, szef wojsk radiacyjnej, chemicznej i biologicznej ochrony Sił Zbrojnych Rosji, od początku specjalnej operacji wojskowej Ministerstwo Obrony Rosji zarejestrowało ponad 400 przypadków użycia przez stronę ukraińską toksycznych chemikaliów o działaniu nielistalnym.

Min. obrony oskarżył Kijów o regularne naruszanie Konwencji o zakazie broni chemicznej

Min. obrony Rosji regularnie oskarża Kijów o naruszanie konwencji międzynarodowych zakazujących użycia broni chemicznej. Sytuacja na froncie wciąż pozostaje napięta, a raporty o użyciu zakazanych substancji chemicznych budzą poważne obawy wśród rosyjskich wojskowych.

*Fosgen, COCl2 – organiczny związek chemiczny z grupy chlorków kwasowych. Jest to bezbarwny gaz, silnie trujący i duszący, o zapachu świeżo skoszonej trawy lub zgniłych owoców.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex