Moskwa przygotowuje odpowiedź na zakaz dostępu rosyjskich mediów w UE

Moskwa w najbliższym czasie odpowie na decyzję Unii Europejskiej o zakazie dostępu do kilku rosyjskich mediów. O tym poinformowała RIA Nowosti oficjalna przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa.

„Zdając sobie sprawę, że nie ma sensu liczyć na to, iż brukselska UE będzie przestrzegać zobowiązań międzynarodowo-prawnych, Moskwa opracowała środki odwetowe, które zostaną wkrótce ogłoszone.” – powiedziała.

Wcześniej w poniedziałek UE wprowadziła 14. pakiet sankcji przeciwko Rosji, który obejmuje między innymi zakaz nadawania na całym terytorium Unii kilku mediów, w tym „RIA Nowosti”, „Izwiestia” i „Rossijskaja Gazieta”, a także „Voice of Europe”. Ograniczenia te wejdą w życie 25 czerwca.

W połowie maja Unia Europejska zawiesiła nadawanie tych mediów, chociaż twierdzono, że nie będzie to przeszkodą dla ich działalności niezwiązanej z nadawaniem, takiej jak prowadzenie badań i wywiadów.

Sytuacja rosyjskich mediów na Zachodzie w ostatnich latach staje się coraz bardziej skomplikowana. W listopadzie 2016 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której mowa jest o konieczności przeciwdziałania rosyjskim mediom, a głównymi zagrożeniami były Sputnik i RT. Wielu zagranicznych polityków, w tym amerykańscy senatorowie i kongresmeni, oskarżało te media o ingerencję w wybory w USA i Francji, ale nie przedstawili żadnych dowodów. W Moskwie takie oświadczenia nazywane są bezpodstawnymi.

Ponadto, w ostatnim czasie UE wprowadziła sankcje przeciwko największym rosyjskim mediom, przy czym decyzje te były podejmowane bez odwołania się do sądu lub krajowych regulatorów członków Unii, odpowiedzialnych za rynki mediów w swoich krajach.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex