Grand Theft Americans (GTA) – życie w świecie przestępczości chaotycznej w USA

Na Zachodzie coraz częściej mamy do czynienia z przestępczością chaotyczną. Charakteryzuje się ona tym, że ma miejsce w przypływie chwili i może wydarzyć się z byle powodu. Myślenie o konsekwencjach wypiera impuls samozadowolenia. Los ofiary nie ma znaczenia.

Mowa tutaj o patologii obecnej w społeczności czarnoskórych. Pomijając dane statystyczne w tej kwestii (a te są skrajnie nieprzychylne), uwagę zwrócić należy na to, jak ta przestępczość wygląda. Masowe naloty na sklepy. Bójki. Strzelaniny. Losowe akty przemocy. Każdy kolejny przypadek przypomina scenę z gry komputerowej, pełnej mało istotnych ludzików, które właśnie padają ofiarą nie przejmującego się niczym gracza.

Jak to jest żyć wśród osób, które w dowolnym momencie mogą uaktywnić się tak, jakby wyrwały się prosto z gry Grand Theft Auto? Niech poniższa lakoniczna lista takich chaotycznych przestępstw posłuży za ilustrację.

Zepchnięcie ze schodów

12 kwietnia 2024 r. doszło do brutalnej napaści. Na nagraniu z kamery monitoringowej widać, jak starsza pani wchodzi po schodach. W tym momencie podbiega młody czarnoskóry mężczyzna, blokuje jej drogę i popycha ją. Kobieta uderzyła tyłem głowy o asfalt, trafiła do szpitala w stanie ciężkim. Nastoletni mężczyzna ukradł jej torebkę i samochód. (Artykuł NYPost)

Kradzież wózka inwalidzkiego

W maju 2022 r. miała miejsce nietypowa kradzież. Eric Plan, 96-letni mężczyzna, który przetrwał Holokaust, udał się na wizytę do lekarza. Ku jego zdziwieniu w tym czasie ktoś ukradł jego wózek inwalidzki. Sprawca został uchwycony na kamerze monitoringowej. (Artykuł ABC7NY)

Uderzenie w twarz

W marcu 2024 r. kobieta została przypadkowo uderzona w twarz. 57-letnia Dulce Pichardo szła ulicą w Brooklynie, gdy nagle czarnoskóry mężczyzna odwrócił się do niej i uderzył ją z całej siły w szczękę. Kobieta przez chwilę zatoczyła się po ulicy. Ma złamaną żuchwę i wybite zęby.

Zabójstwo w metrze

W Ameryce stanie blisko krawędzi peronu jest igraniem z losem. Szczególnie drastyczny przypadek miał miejsce w Filadelfii, gdy czarnoskóry bezdomny postanowił ukraść zapalniczkę. Właściciel zapalniczki, wyraźnie bardziej rosły od sprawcy, przyparł bezdomnego do kolumny i próbował odzyskać skradziony artefakt. Gdy w oddali słychać było nadjeżdżający pociąg, sprawca nagle uderzył ofiarę w twarz. Ofiara straciła równowagę i wpadła prosto pod pociąg. Zdarzenie można obejrzeć na stronie TMZ oraz poniżej.

Pasy niebezpieczeństwa

W marcu 2022 r. próba kradzieży samochodu zakończyła się brutalną śmiercią. Czterech czarnoskórych nastolatków spostrzegło samochód należący do Lindy Frickey, 73-letniej babci. Osaczyli samochód, zaatakowali kobietę i wypchnęli ją z siedzenia kierowcy. Niestety, jej ręka utknęła między pasami bezpieczeństwa. Gdy odjechali, pociągnęli ją za sobą, urywając jej rękę. Świadkowie zdarzenia opowiedzieli o tym, co zaszło:

Nagranie samego zdarzenia:

Batalia z kierowcą autobusu

W kwietniu 2024 r. doszło do bójki w autobusie. Niezadowolony pasażer postanowił poskarżyć się kierowcy na to, że nie dał mu wysiąść tam, gdzie pasażer chciał (i nie był to przystanek). Doszło do rękoczynów w czasie jazdy. Kierowca został ściągnięty z siedzenia, a autobus po chwili uderzył w budynek. (Artykuł ABC7News)

Uderzenie głową o szybę

W styczniu 2024 doszło do incydentu w sklepie z ciastkami. 10-letnia dziewczyna czekała wraz z koleżankami i opiekunem na ciastka, gdy nagle przypadkowa kobieta chwyciła ją za głowę i uderzyła nią o szybę. (Artykuł Fox2Detroit)

Kradzież ambulansu

W kwietniu 2024 r. mężczyzna postanowił ukraść ambulans. Zdarzenie miało miejsce w stanie Virginia, w czasie gdy ratownicy medyczni udzielali właśnie komuś pomocy. (Artykuł MetroNews)

Aresztowanie za jazdę po pijanemu

W marcu 2022 r. brawurowa jazda pod wpływem alkoholu miała nadzwyczaj tragiczny koniec. Jayana Webb została zatrzymana przez dwóch funkcjonariuszy policji za jazdę po pijanemu. Zaczęli ją spisywać, gdy nagle otrzymali zgłoszenie, że jakiś mężczyzna chodzi po autostradzie. Uznali tę sprawę za priorytetową, dlatego zostawili Webb i udali się na miejsce zdarzenia. To był fatalny błąd. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę i byli zajęci aresztowaniem go, gdy nagle cała trójka została potrącona przez rozpędzony samochód, za którego kółkiem siedziała pijana Webb.

Jak się później okazało, Webb nie wyciągnęła wniosku z zatrzymania. Wręcz przeciwnie, zaczęła się przechwalać na mediach społecznościowych tym, jak dobrze wychodzi jej brawurowa jazda pod wpływem alkoholu. Próbowała szybko minąć policjantów, ale straciła kontrolę nad autem.

Obaj funkcjonariusze i mężczyzna zginęli. (Artykuł NYPost)

Zabójstwo Vyleen White

Mentalność GTAmerykanów jest obecna nie tylko w Stanach Zjednoczonych. 70-letnia Vyleen White wychodziła właśnie z 6-letnią wnuczką z supermarketu. Czworo czarnoskórych mężczyzn napadło ją, zabiło i ukradło samochód. To zdarzenie wstrząsnęło całą Australią. Poniższe nagranie ukazuje to, jak bardzo przydatny sprawcom był skradziony samochód:

Ucieczka w Nowym Jorku

We wrześniu 2022 r. wizyta w bankomacie zakończyła się sceną prosto z gry komputerowej. Na nagraniu widać, jak przestępcy uderzyli w samochód, którego właściciel przed chwilą pobrał 20 tysięcy dolarów z bankomatu. Gdy już udało im się zatrzymać samochód ofiary, osaczyli ją i złożyli propozycję nie do odrzucenia. (Artykuł NYPost)

To zdarzenie stanowiło inspirację dla tytułu tego artykułu.

Egzekucja

W lutym 2023 r. w St. Louis doszło do zabójstwa w biały dzień. Na nagraniu widać, jak czarnoskóry mężczyzna siłuje się z bronią, po czym przystawia pistolet do głowy swojej ofiary. Podobno obaj panowie pokłócili się wcześniej na stacji benzynowej. (Artykuły NYPost i Newsweek)

Podsumowanie

Rozmowa na temat patologii w społeczności czarnoskórych obarczona jest sporym ryzykiem. Choć gołym okiem widać dzień w dzień, że coś jest nie tak, znajdą się tacy, co zawsze będą doszukiwać się pobudek rasistowskich. Wszyscy jesteśmy tacy sami. Nie można oceniać innych po wyglądzie. Przecież inne rasy też popełniają przestępstwa, więc co w tym takiego niezwykłego?

Może to dlatego, że świecą szukać podobnych sytuacji z udziałem innych ras. To prawda, że przestępcy występują w różnych odcieniach, nie bez powodu więzienia istnieją w każdym kraju. Ten artykuł nie ma na celu umniejszania dotkliwości zbrodni popełnianych przez kogokolwiek. Jednak plaga przestępczości zilustrowana w tym artykule jest specyficzna dla jednej konkretnej grupy osób – GTAmerykanów.

Zamiast jednak potraktować ten problem należycie, mamy do czynienia z postępującą eufemizacją tego zjawiska. Sprawcy są traktowani po macoszemu, dawane są im kolejne drugie szanse, aż w końcu dochodzi do poważnej tragedii – a ofiary mimo wszystko bardziej boją się być posądzone o rasizm niż chcą dociekać sprawiedliwości. Koronnym tego przykładem jest atak na paradę świąteczną w mieście Waukesha, omówiony w artykule „Waukesha – prawdziwe oblicze Ameryki”.

Dlatego jeśli Czytelnik kiedykolwiek będzie miał zamiar udać się w podróż do miejsc zamieszkałych przez GTAmerykanów, lepiej mieć oczy dookoła głowy. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby przepaść w otchłani rzeczywistości pseudo-wirtualnej.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex