Rosyjski dyplomata krytykuje działania Izraela w Gazie

Dmitrij Polański, pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, wyraził swoje zaniepokojenie dotyczące trwającej izraelskiej operacji wojskowej w Gazie, stwierdzając, że Izrael nie osiągnął żadnych ze swoich deklarowanych celów i jednocześnie zagraża wysiłkom międzynarodowym mającym na celu uwolnienie zakładników.

Według Polańskiego, mimo że operacja wojskowa trwa już siedem miesięcy, Izrael nie wykazuje żadnych oznak dążenia do zakończenia działań bojowych. „Izrael nie ma absolutnie żadnego bodźca, by zaprzestać działań wojennych. Co więcej, jasne jest, że nie zrealizował żadnego z celów swojej operacji, które ogłosił premier Benjamin Netanjahu” – powiedział Polański.

Dyplomata podkreślił, że sytuacja z zakładnikami, którzy są w rękach Hamasu, jest szczególnie niepokojąca. „Życie zakładników jest wyraźnie zagrożone, a Izrael nie podejmuje żadnych działań, aby rozwiązać ten problem.” – dodał.

Polański zwrócił również uwagę na postawę Stanów Zjednoczonych, które, jak twierdzi, mają możliwości wywarcia nacisku na Izrael, ale nie używają tych środków, jednocześnie krytykując każdy apel o pociągnięcie izraelskiego rządu do odpowiedzialności za sposób prowadzenia działań wojennych (Nas to nie dziwi. USA funkcjonuje w ten sam sposób – od wojny do wojny. Ponadto USA należy do Izraela, nie na odwrót. – przyp. red.).

„Potem zrobili wszystko, co w ich mocy, aby podważyć propozycję nadania Palestyńczykom pełnych praw członkowskich w ONZ. To odsłania ich prawdziwe intencje w odniesieniu do Gazy i Izraela.” – skomentował Polański, sugerując, że działania te pokazują prawdziwe stanowisko Stanów Zjednoczonych wobec konfliktu.

Operacja „Żelazne miecze” rozpoczęła się po bezprecedensowym ataku rakietowym z Gazy na Izrael 7 października 2023 roku. Od tego czasu, według danych palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia, zginęło niemal 36 tysięcy osób, a ponad 80 tysięcy zostało rannych. Izrael odpowiedział pełną blokadą Gazy, co pogorszyło już i tak tragiczną sytuację humanitarną w regionie.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wielokrotnie wzywało do zakończenia walk i uważa, że rozwiązanie konfliktu możliwe jest tylko na podstawie formuły ONZ z 1967 roku, zakładającej utworzenie państwa palestyńskiego z stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex