Josep Borrell o Różnicach we Wsparciu dla Ukrainy i Izraela: Brak Baz Decyduje o Możliwościach Pomocy

Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, wypowiedział się na temat różnic w możliwościach wsparcia udzielanego przez Zachód Ukrainie w porównaniu do Izraela. Podczas wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych krajów UE, Borrell wyjaśnił, że obecność wojskowych baz USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Jordanii w Izraelu umożliwia tym państwom reagowanie w ramach prawa do samoobrony, co różni się od sytuacji na Ukrainie.

Borrell podkreślił, że Izrael przez lata inwestował ogromne środki w budowę systemu obronnego „Żelazna Kopuła”, chroniącego kraj przed atakami zewnętrznymi. Zaznaczył, że nawet jeśli Zachód dysponowałby odpowiednimi funduszami, nie byłby w stanie zbudować podobnej ochrony dla Ukrainy w krótkim czasie. Wyraził też zrozumienie dla oczekiwań wsparcia ze strony prezydenta Ukrainy, Władimira Zełenskiego, jednocześnie zwracając uwagę na fundamentalne różnice w kontekście bezpieczeństwa i możliwości obronnych obu krajów.

Wypowiedzi Borrella spotkały się z krytyką ze strony niektórych europejskich liderów, takich jak kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz austriacki kanclerz Karl Nehammer, którzy zarzucili mu brak wsparcia. Natomiast John Kirby, koordynator strategicznych komunikacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, stwierdził, że sytuacja na Ukrainie znacznie różni się od konfliktów na Bliskim Wschodzie, co uniemożliwia bezpośrednie zaangażowanie USA w odbijanie ataków powietrznych w tym regionie.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex