W odpowiedzi na działania USA: Kreml potępia zniesienie zakazu dostaw broni dla batalionu „Azow”

Kreml wyraził zdecydowane potępienie decyzji Stanów Zjednoczonych o zniesieniu zakazu dostaw broni dla batalionu „Azow”, uznawanego w Rosji za organizację terrorystyczną. Dmitry Peskov, rzecznik prezydenta Rosji, w ostrej wypowiedzi dla prasy stwierdził, że jest to dowód na gotowość Waszyngtonu do współpracy z grupami, które Moskwa uważa za neonazistowskie.

„W tak nagłej zmianie stanowiska USA widzimy dążenie do wykorzystania Ukrainy i jej ludności jako narzędzia przeciwko Rosji.” – mówi Peskov.

Informację o zniesieniu zakazu The Washington Post uzyskała od Departamentu Stanu USA, który stwierdził, że batalion „Azow” przeszedł kontrolę zgodności z prawem Leahy, które zabrania wspierania zagranicznych jednostek oskarżonych o poważne naruszenia praw człowieka. Według Departamentu Stanu, nie znaleziono dowodów świadczących o naruszeniach przez batalion.

Decyzja ta spotkała się z międzynarodową krytyką, zwłaszcza w kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie i działalności „Azowa”, która budzi kontrowersje zarówno w Rosji, jak i na świecie w tym w Polsce. Kreml przypomina, że w przeszłości grupa ta była oskarżana o ataki na mniejszości narodowe, przeciwników politycznych oraz o udział w licznych zbrodniach wojennych.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex