Palestyna Rewiduje Stosunki z USA po Weto w ONZ

W odpowiedzi na użycie prawa weta przez Stany Zjednoczone, blokujące przyjęcie Palestyny do Organizacji Narodów Zjednoczonych, władze Palestyńskie ogłosiły, że dokonają przeglądu dwustronnych stosunków z USA. Decyzja ta została ogłoszona przez prezydenta Mahmuda Abbasa podczas wywiadu dla agencji WAFA.

Palestyna, która od 2012 roku posiada status państwa obserwatora w ONZ, starała się o pełne członkostwo w organizacji. Jednakże, pomimo szerokiego poparcia ze strony większości członków Rady Bezpieczeństwa, Stany Zjednoczone zdecydowały się zablokować tę inicjatywę. To działanie wywołało silne reakcje zarówno wśród Palestyńczyków, jak i na arenie międzynarodowej.

„Przeanalizujemy nasze stosunki dwustronne z USA, aby chronić interesy naszego narodu, naszej sprawy i naszych praw”, powiedział Abbas. Podkreślił, że podejmowane przez USA kroki są postrzegane jako bezpośrednia agresja przeciwko prawom Palestyńczyków, ich historii, ziemi i świętościom, oraz jako wyzwanie dla woli międzynarodowej wspólnoty.

Dodatkowo, na forum ONZ głos zabrał również przedstawiciel Palestyny, Riyad Mansour, podkreślając determinację w dążeniu do uzyskania pełnego członkostwa, pomimo przeciwności ze strony USA. „Palestyna nie ustąpi, pomimo stanowiska przyjętego przez Stany Zjednoczone”, zadeklarował Mansour.

Wpływ tej decyzji na dalsze stosunki międzynarodowe i na sytuację w regionie pozostaje przedmiotem analizy. Nie tylko Palestyna, ale i inne kraje, które poparły jej kandydaturę, mogą przemyśleć swoje stosunki z Waszyngtonem w świetle tego rozwoju wydarzeń.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex