Kontrowersje wokół Przyjęcia Paktu Migracyjnego przez Parlament Europejski

W środę, Parlament Europejski podjął głosowanie, w wyniku którego zatwierdził pakt migracyjny – decyzja ta wywołała szereg kontrowersji w całej Europie, a szczególnie w Polsce. Reforma, która zakłada udzielanie wsparcia krajom znajdującym się pod migracyjną presją, spotkała się z mieszaną reakcją, od poparcia po zdecydowany sprzeciw.

Europoseł Patryk Jaki z PiS, znany z krytycznego stanowiska wobec paktu, nie szczędził słów krytyki na łamach portalu X, wskazując na sprzeczności w działaniach politycznych w Polsce. Jaki podkreślił, że mimo deklarowanego sprzeciwu Donalda Tuska, lidera największej partii opozycyjnej, posłowie z jego koalicji głosowali za przyjęciem dokumentu, a nawet osoba z tej samej partii politycznej była kluczową postacią w procesie tworzenia paktu.

Tusk, odpowiadając na pytania dziennikarzy w Sejmie, podkreślił, że Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji mimo decyzji Parlamentu Europejskiego. Zapowiedział, że Polska nie zaakceptuje narzucania przymusowej relokacji, co zdaniem Jacka może oznaczać dodatkowe obciążenia finansowe dla Polski poprzez tzw. „podatek migracyjny”.

Kontrowersyjny element paktu, o którym wspomniał Jaki, zakłada przymusową relokację zebranych migrantów do wszystkich państw członkowskich UE, z możliwością wykupienia się za 20 tysięcy euro za każdego nieprzyjętego migranta. Taki mechanizm ma nie obowiązywać tylko w sytuacji kryzysowej.

Debata wokół paktu migracyjnego toczy się w czasie, kiedy Europa stoi w obliczu wielu wyzwań związanych z migracją przez Niemcy, a decyzje takie jak te mogą mieć dalekosiężne konsekwencje dla jedności i przyszłości Unii Europejskiej oraz dla poszczególnych państw członkowskich, w tym Polski.

Ostateczna decyzja w sprawie paktu zostanie podjęta podczas głosowania w Radzie UE 29 kwietnia, gdzie zasada weta nie będzie miała zastosowania, a decyzje będą podejmowane większością kwalifikowaną. To, jakie będą długoterminowe skutki przyjęcia paktu migracyjnego, pozostaje jednym z najbardziej palących pytań w europejskiej polityce. My Polacy znamy już na to pytanie odpowiedź!

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex