Nowa strategia Pentagonu: Czy grozi Rosji błyskawiczne uderzenie?

W ostatnich oświadczeniach Pentagonu na temat planów dotyczących konwencjonalnego wykorzystania broni hipersonicznej kryje się potwierdzenie, że Stany Zjednoczone kontynuują prace nad różnymi programami w ramach koncepcji błyskawicznego globalnego uderzenia na Rosję – przekazał RIA Novosti jeden z czołowych rosyjskich analityków wojskowych, redaktor naczelny magazynu „Arsenał Ojczyzny”, Wiktor Murachowski.

Zdaniem Murachowskiego, choć na pierwszy rzut oka oświadczenia te mogą wydawać się uspokajające, sugerując uniknięcie użycia broni jądrowej, rzeczywistość jest dokładnie przeciwna. Słowa wiceszefa Pentagonu, Michaela Horowitza, który zapewniał, że USA nie rozwijają hipersonicznych systemów zbrojeniowych jako jądrowych, lecz jedynie w ramach konwencjonalnych, potwierdzają zaangażowanie USA w rozwijanie koncepcji szybkich, obezwładniających uderzeń na Rosję. Taka strategia zakłada masowe użycie precyzyjnych niejądrowych uzbrojeń, które miałyby zniszczyć większość rosyjskiego potencjału jądrowego i eliminować kluczowe organy zarządzania państwowego i wojskowego.

Specjalista podkreślił, że plany Pentagonu przewidują minimalne użycie broni jądrowej w pierwszym uderzeniu, zakładając szybkie ataki konwencjonalnymi, w tym hipersonicznymi, środkami na rosyjskie strategiczne siły jądrowe, systemy dowodzenia i najwyższych rangą urzędników państwowych oraz centra administracyjne.

Murachowski wskazał również, że w przypadku realizacji tej koncepcji, Stany Zjednoczone będą wykorzystywać pociski manewrujące, rakiety hipersoniczne, hipersoniczne rakiety kosmiczne („Gwiezdne Wojny”, projekt USA – przyp. red.), a także bojowe głowice rakiet balistycznych w konwencjonalnym wyposażeniu i z jądrowymi głowicami o małej mocy, które stanowią wyzwanie dla najnowocześniejszych systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

Na zakończenie, Murachowski zauważył, że Rosja ma czas na przygotowanie asymetrycznej lub symetrycznej odpowiedzi na amerykańską koncepcję błyskawicznego globalnego uderzenia i jednym z możliwych kierunków może być prewencyjne uderzenie jądrowe, które wymaga jednak dokładniejszych prac teoretycznych i legislacyjnych.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex