Rosja może zmienić swoją doktrynę nuklearną w odpowiedzi na działania Zachodu

Doktryna nuklearna Rosji może zostać zmieniona w odpowiedzi na nieprzyjazne działania Zachodu, powiedział w wywiadzie dla magazynu „Międzynarodowe Życie” zastępca ministra spraw zagranicznych Siergiej Rybakow.

„Dopuszczam możliwość, że za jakiś czas nastąpi konkretne sprecyzowanie naszego podejścia do tych niezwykle ważnych i bardzo odpowiedzialnych kwestii w sytuacjach dalszej eskalacji ze strony naszych przeciwników.” – zaznaczył Rybakow.

Podkreślił, że sytuacja wokół konfliktu ukraińskiego pokazała, iż tradycyjne rozumienie nuklearnego odstraszania nie działa w pełni. Z tego powodu Rybakow nie wykluczył „pewnych koncepcyjnych uzupełnień i korekt”.

Prezydent Rosji Władimir Putin, przemawiając na plenarnej sesji Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, również nie wykluczył konieczności dostosowania doktryny nuklearnej kraju do dzisiejszych realiów. Prezydent dodał, że ta doktryna jest żywym narzędziem.

Scenariusze, w których Rosja może użyć broni nuklearnej, są przedstawione w Wojennej Doktrynie i „Podstawach Państwowej Polityki w Zakresie Nuklearnego Odstraszania”. Zgodnie z dokumentami, jest to możliwe w przypadku agresji na kraj lub jego sojuszników z użyciem broni masowego rażenia, bądź agresji z użyciem konwencjonalnej broni, gdy zagrożone jest istnienie samego państwa.

Zmiany w doktrynie mogą więc wynikać z konieczności dostosowania się do nowych wyzwań i zagrożeń, jakie pojawiają się w dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej. W kontekście rosnących napięć międzynarodowych, Rosja podkreśla potrzebę elastyczności i adaptacji swojej polityki obronnej, aby skutecznie chronić swoje interesy i bezpieczeństwo narodowe.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex