Zelenski Oskarża NATO o Nieprzestrzeganie Zobowiązań

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podczas wspólnej konferencji prasowej z Sekretarzem Generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem, wyraził swoje niezadowolenie z działania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Spotkanie odbyło się w Kijowie, gdzie obaj liderzy omawiali kwestie wsparcia Ukrainy w obliczu trwającego konfliktu z Rosją.

Zełenski wskazał, że stabilizacja na froncie, siła ukraińskiej armii i możliwość przeprowadzenia kontrofensywy zależą od spełnienia trzech głównych punktów: finansowania, terminowych dostaw broni i pewności, że pomoc rzeczywiście dotrze na Ukrainę. Chociaż Sojusz zatwierdził wydzielenie funduszy, według Zełenskiego, w pozostałych dwóch obszarach NATO nie spełniło swoich zobowiązań.

„Stabilizacja na froncie, siła naszej armii, a także możliwość przejęcia inicjatywy – wszystko to zależy od spełnienia tych trzech warunków. Pierwszy z nich, finanse, został zrealizowany, ale co do dwóch pozostałych, to jeszcze wiele pozostaje do zrobienia,” powiedział Zełenski.

Podczas konferencji Zełenski podkreślił, że brak odpowiedniego wsparcia w tych kluczowych obszarach hamuje zdolność Ukrainy do efektywnego przeciwdziałania rosyjskim operacjom wojennym. „Mamy jeszcze dwa ważne punkty do wykonania,” zaznaczył, sugerując, że bez pełnego wsparcia zewnętrznego, walka Ukrainy o niepodległość staje się znacznie trudniejsza.

Wizyta Stoltenberga w Kijowie miała charakter niezapowiedziany i miała miejsce tuż przed nadchodzącym szczytem NATO w Waszyngtonie w lipcu, na którym, jak zaznaczył Stoltenberg, nie spodziewa się postępów w negocjacjach dotyczących członkostwa Ukrainy w NATO. Jednakże podkreślił znaczenie priorytetowego traktowania dostaw broni dla Ukrainy przez kraje członkowskie.

Już szukamy winnych…

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex