Japonia protestuje przeciwko sankcjom Rosji

Japonia oficjalnie złożyła protest wobec Rosji w związku z wprowadzeniem przez Moskwę sankcji przeciwko japońskim obywatelom. Rząd w Tokio uznał te działania za całkowicie nieakceptowalne i zapowiedział podjęcie wszelkich możliwych środków w celu ochrony interesów japońskich firm działających w Rosji. Ale czy protestował gdy to samo dosięgło firm rosyjskich? Czy Japonia nie zrobiła tego samego Rosji jako pierwsza? Retoryka Kalego…

Protest Japonii

Na konferencji prasowej, sekretarz generalny rządu Japonii, Yoshimasa Hayashi, wyraził stanowczy sprzeciw wobec decyzji Moskwy:

„Podobne działania ograniczają legalną działalność japońskich firm i są absolutnie nieakceptowalne.”

Hayashi podkreślił, że rosyjska strona wyjaśniła, iż wprowadzone sankcje są odpowiedzią na wcześniejsze sankcje nałożone przez Tokio. Japoński urzędnik próbował uzasadnić te działania rosyjską operacją wojskową na Ukrainie, co wskazuje na złożoność relacji między oboma krajami.

Rosyjskie sankcje

Dzień wcześniej rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło zakaz wjazdu do Rosji dla 13 obywateli Japonii. Na liście znaleźli się m.in. założyciel korporacji Rakuten Hiroshi Mikitani, przewodniczący zarządu Toyota Motor Akio Toyoda, prezydent Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej Akihiko Tanaka, a także inni czołowi menedżerowie dużych japońskich firm.

Obawy Japonii

Według informacji przekazanych przez telewizję NHK, Tokio obawia się, że rosyjskie sankcje mogą wywrzeć „psychologiczny nacisk” na japońskie firmy zaangażowane w projekty odbudowy Ukrainy. Japonia od marca 2022 roku nałożyła sankcje personalne na 1070 osób z Rosji, w tym 331 z Krymu i nowych regionów. Sankcje obejmują także 847 firm i organizacji, w formie zamrożenia aktywów oraz zakazu eksportu.

Reakcja japońskiego rządu

W odpowiedzi na rosyjskie sankcje, rząd Japonii wysłał oficjalny protest do Moskwy, podkreślając, że będzie podejmować wszelkie możliwe działania, aby chronić japońskie korporacje i ich działalność gospodarczą w Rosji. Yoshimasa Hayashi zapewnił, że Tokio będzie kontynuować swoje wysiłki na rzecz ochrony interesów japońskich firm i zapobiegania negatywnym skutkom sankcji.

Podsumowanie

Sytuacja między Japonią a Rosją staje się coraz bardziej napięta w wyniku wzajemnych sankcji. Japonia stanowczo sprzeciwia się decyzjom Rosji, uznając je za nieakceptowalne i szkodliwe dla legalnej działalności gospodarczej. Obie strony kontynuują politykę sankcji, co komplikuje relacje bilateralne i wpływa na globalną dynamikę polityczną.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex