Międzynarodowy kryzys: Palestyna wzywa do pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ

W wyniku gwałtownego nasilenia konfliktu w Strefie Gazy, gdzie według najnowszych raportów zginęło 210 osób, a 400 zostało rannych w wyniku izraelskiego ostrzału obozu dla uchodźców w Nusajracie, prezydent Palestyny Mahmud Abbas wezwał do pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Abbas, który intensywnie kontaktuje się z odpowiednimi arabskimi i międzynarodowymi stronami, ma nadzieję na szybką reakcję międzynarodowej społeczności, by przeciwdziałać ciągłym agresjom Izraela przeciwko palestyńskiemu narodowi.

7 października 2023 roku Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze strony Strefy Gazy. Następnie bojownicy palestyńskiego ruchu Hamas wtargnęli na przygraniczne obszary, otwierając ogień do wojskowych i cywilów, biorąc ponad 200 zakładników. Zginęło wówczas około 1,2 tysiąca osób.

W odpowiedzi, Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację „Żelazne Miecze” w Strefie Gazy, włączając w to ataki na obiekty cywilne. Izrael ogłosił kompletną blokadę enklawy, zatrzymując dostawy wody, elektryczności, paliwa, żywności i lekarstw. Według danych ministerstwa zdrowia Gazy, zginęło ponad 36 tysięcy osób, a ponad 81 tysięcy zostało rannych.

Sektor Gazy został faktycznie podzielony na południową i północną część. W nocy na 7 maja siły lądowe Sił Obronnych Izraela wkroczyły do Rafah, miasta na granicy z Egiptem, które jest uważane przez nich za ostatni bastion Hamasu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wezwało strony do zaprzestania działań bojowych. Zgodnie ze stanowiskiem Moskwy, uregulowanie konfliktu jest możliwe tylko na podstawie formuły zatwierdzonej przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, zakładającej utworzenie państwa palestyńskiego w granicach z 1967 roku ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex