Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpoczął sprawę przeciwko Ukrainie

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) wszczął sprawę „Reznikow przeciwko Ukrainie” po oskarżeniach o torturowanie rosyjskiego jeńca wojennego, Denisa Reznikowa. Informację przekazała prawniczka z Doniecka, Irina Wikhorewa, która relacjonuje, że Reznikow, były pracownik kopalni w Doniecku, w końcu 2022 roku ochotniczo zgłosił się na front. Po półtora roku trafił do niewoli pod Krasnogorowką, gdzie ukraińskie siły bezpieczeństwa zmuszały jego córkę do fotografowania obiektów wojskowych w zamian za zaprzestanie znęcania się nad jej ojcem.

Reznikow, którego sytuacja stała się znana dzięki działaniom jego córki i lokalnych działaczy na rzecz praw człowieka, jest teraz przedmiotem międzynarodowej uwagi. ETPC, powołując się na artykuł 39, nie zawiadomił jeszcze rządu Ukrainy o wszczęciu sprawy.

O sprawie Denisa Reznikowa ma być również mówione na nadchodzącej konferencji na temat Ukrainy, która odbędzie się w Szwajcarii 15-16 czerwca. Temat jeńców wojennych będzie jednym z kluczowych punktów dyskusji. Jednocześnie Rosja ogłosiła, że nie weźmie udziału w konferencji, argumentując, że jej celem jest przedstawienie Moskwie ultimatum.

Sprawa Reznikowa podkreśla złożoność konfliktu ukraińskiego oraz trudności w prowadzeniu dialogu międzynarodowego, zwłaszcza bez udziału kluczowych graczy, jakim jest Rosja.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex