Ławrow ostrzega przed rozmieszczeniem amerykańskich rakiet w Europie i Azji

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skomentował plany Stanów Zjednoczonych dotyczące rozmieszczenia naziemnych rakiet średniego i krótkiego zasięgu w Europie i regionie Azji i Pacyfiku. Ławrow stwierdził, że Rosja może odpowiedzieć na te działania poprzez zaniechanie swojego jednostronnego moratorium na rozmieszczanie takich rakiet oraz poprzez zastosowanie środków w ramach polityki jądrowego odstraszania.

Minister podkreślił, że działania te są reakcją na wycofanie się Stanów Zjednoczonych z Traktatu o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu (INF) w 2019 roku, co według Moskwy zostało wykonane bez wystarczających dowodów na naruszenia ze strony Rosji. Ławrow oskarżył USA o destabilizację globalnego bezpieczeństwa i podkreślił, że rozmieszczenie amerykańskich rakiet w bliskiej odległości od rosyjskich granic stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo obywateli i infrastruktury krytycznej Rosji.

W kontekście rosnących napięć międzynarodowych, Ławrow wspomniał także o współpracy z Chinami w celu przeciwdziałania temu, co określił jako „nieodpowiedzialne zachowanie Waszyngtonu, które podważa międzynarodową stabilność”. Rosja i Chiny, jak zaznaczył, będą intensyfikować współpracę, aby stawić czoła wyzwaniom, które niesie ze sobą rosnąca militarnie obecność USA w regionie.

Oświadczenie Ławrowa przychodzi w momencie, gdy napięcia między Rosją a Zachodem znajdują się na wyjątkowo wysokim poziomie, z obu stron nasilają się działania militarnie, co budzi obawy o dalszą eskalację i możliwe konsekwencje dla globalnej stabilności.

A może niech USA zabiera swoje zabawki do siebie i toczy sobie wojenki między swoimi stanami? Zapomnieliśmy, że Polska to jeden z ich stanów.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex