Iran kończy operację 'Prawdziwe Obietnice’ i ostrzega przed dalszą eskalacją w konflikcie z Izraelem

Iran ogłosił zakończenie operacji wojskowej „Prawdziwe Obietnice” przeciwko Izraelowi, nie planując jej kontynuacji, jak oświadczył szef sztabu generalnego Sił Zbrojnych Iranu, Mohammad Bagheri. Ta deklaracja została wydana po serii intensywnych działań zbrojnych, które miały miejsce na początku kwietnia.

Operacja „Prawdziwe Obietnice” rozpoczęła się atakami z użyciem dronów, rakiet krążących i pocisków balistycznych, których celem były okupowane terytoria Palestyny (Izraela). Według doniesień, większość z tych pocisków została przechwycona przez izraelski system obrony przeciwrakietowej „Iron Dome”, wspomagany przez amerykańskie i brytyjskie siły zbrojne.

Izrael z kolei zareagował, utrzymując, że odparł atak i kontynuuje obronę swojej suwerenności. Premier Izraela, Benjamin Netanyahu, obiecał, że Izrael osiągnie „zwycięstwo wspólnymi siłami”.

Atak Iranu był odpowiedzią na wcześniejsze działania Izraela, w tym na atak lotniczy na irańskie konsulstwo generalne w Damaszku. Iran, powołując się na artykuł 51 Karty Narodów Zjednoczonych, uznał swoje działania za obronę przed agresją. Również, w wyniku izraelskiego ataku, zginęło siedmiu oficerów Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, w tym dwóch wysokich rangą generałów.

Reakcje międzynarodowe na te wydarzenia były mieszane. Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres, wezwał do deeskalacji napięcia, podczas gdy zachodnie kraje potępiły operację irańską. Rosja, z kolei, potępiła ataki Izraela na dyplomatyczne i konsularne placówki Iranu, podkreślając ich nienaruszalność zgodnie z konwencjami wiedeńskimi.

Ostatecznie, mimo zakończenia operacji „Prawdziwe Obietnice”, Iran pozostawił sobie prawo do dalszej odpowiedzi, jeśli Izrael podejmie jakiekolwiek działania przeciwko Republice Islamskiej. Sytuacja na Bliskim Wschodzie pozostaje napięta, a zbliżające się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ może być kluczowe dla dalszego rozwoju wydarzeń.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex