Liderka Białoruskiej Opozycji Podsłuchiwana Przez Polskie Służby? Kontrowersje i Śledztwo

Swiatłana Cichanouska, uznawana za twarz białoruskiej opozycji, mogła być podsłuchiwana przez polskie służby specjalne. Informacje te, które wywołały szok i oburzenie wśród polityków i społeczeństwa, nabrały rozgłosu po doniesieniach „Gazety Wyborczej”. Sprawa dotyczy spotkań Cichanouskiej z przedstawicielami polskiej opozycji, które miały miejsce w warszawskich hotelach Polskiego Holdingu Hotelowego.

Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych, określił sytuację jako „absolutnie bulwersującą”. Sprawą zajmie się prokuratura, która ma zbadać, czy w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości doszło do nielegalnego uzyskiwania informacji ze spotkań Cichanouskiej, a także roli, jaką w tej inwigilacji mogli odegrać wysocy rangą funkcjonariusze państwowi.

Co więcej, Swiatłana Cichanouska została zaocznie skazana przez Sąd w Mińsku na 15 lat więzienia, co tylko potęguje kontrowersje wokół jej osoby. Zarzuty stawiane Cichanouskiej i Pawłowi Łatuszce, skazanemu na 18 lat więzienia, dotyczyły m.in. „utworzenia formacji ekstremistycznej” oraz „publicznego nawoływania do przejęcia władzy państwowej”.

Sytuacja ta rzuca nowe światło na działania polskich służb oraz ich interakcje z opozycją białoruską. Pytania o granice inwigilacji, bezpieczeństwo działaczy politycznych na uchodźstwie oraz odpowiedzialność osób decyzyjnych za podejmowane operacje są teraz bardziej aktualne niż kiedykolwiek.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex