ZMIENIONA DEFINICJA TOLERANCJI

Niestety teraz już na to dowodów pewnie brak ale gdyby jednak ktoś skusił się poszukać, to kto wie…

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Jakiś czas temu gdy kłóciłem się z jakimś lewakiem na temat definicji tolerancji, postanowiłem wejść na stronę internetową Encyklopedii PWN* i sprawdzić ją. Moim oczom ukazały się całkowicie odmienne informacje od tych, które zapamiętałem. Nie jestem teraz w stanie z pamięci dosłownie przytoczyć tej starej definicji ale zapamiętałem jej część dość dobrze w sensie merytorycznym!

Stara definicja (wersja internetowa):

Tolerancja [łac. tolerare (tolerować) „znosić”, „wytrzymywać”, „cierpieć”], to znoszenie czegoś wbrew swojej woli i własnym przekonaniom oraz odnoszenie się z pobłażaniem do nagannych zachowań lub zjawisk.

Pomostowa definicja – pomiędzy tą starą, a nową (wersja internetowa):

Tolerancja [łac. tolerare (tolerować) „znosić”, „wytrzymywać”], w szerokim, potocznym znaczeniu wyrozumiałość, pobłażanie dla cudzych poglądów, upodobań, wierzeń, mimo że są odmienne od tego, co się samemu uważa za słuszne lub prawdziwe.

Nowa definicja (wersja internetowa):

Tolerancja [łac. tolerantia (tolerancja) „cierpliwość”, „wytrwałość”], socjol. postawa zgody na wyznawanie i głoszenie poglądów, z którymi się nie zgadzamy, oraz na praktykowanie sposobu życia, którego zdecydowanie nie aprobujemy, a więc zgody na to, aby zbiorowość, której jesteśmy członkami, była wewnętrznie zróżnicowana pod istotnymi dla nas względami.

WYJAŚNIENIE TEGO PROCESU

Najpierw usunęli część tłumaczenia – słowo „cierpieć” i zmienili definicję na lżej brzmiącą. Potem zamieniono słowo po łacinie z „tolerare” na „tolerantia” i według tego nowego słowa napisano już jego nowe tłumaczenia oraz całkowicie nową definicję tolerancji.

Reasumując: Należy pamiętać, że tolerancja nie jest tożsama z zasadą „niesprzeciwiania się niczemu”! Możemy coś tolerować, ale nie musimy tego akceptować.

——————————————————————————————————————–

*Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana bezpłatnie przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

Grafika wyróżniająca wygenerowana przy użyciu Hotpot.

KOLEJNA CZĘŚĆ: NWO

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex