Zmiana przepisów na Ukrainie: Mężczyźni z podwójnym obywatelstwem nie mogą opuścić kraju

Ambasada Stanów Zjednoczonych na Ukrainie poinformowała o ważnej zmianie w przepisach dotyczących wyjazdu z kraju. Zgodnie z najnowszymi informacjami, mężczyźni posiadający podwójne obywatelstwo, w tym amerykańsko-ukraińskie, nie będą mogli opuścić Ukrainy w związku z anulowaniem wcześniejszego wyjątku dotyczącego „zamieszkania za granicą”.

Szczegóły zmiany: Dotychczas mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat, mający także obywatelstwo amerykańskie i zarejestrowani jako mieszkańcy USA, mogli opuścić Ukrainę. Od 1 czerwca ta możliwość została wycofana, co oznacza, że wszyscy mężczyźni w tym przedziale wiekowym, niezależnie od posiadania drugiego obywatelstwa, muszą pozostać na Ukrainie w czasie trwania stanu wojennego.

Status prawny podwójnego obywatelstwa: Ukraińskie prawo nie uznaje podwójnego obywatelstwa. Oznacza to, że osoby posiadające zarówno obywatelstwo ukraińskie, jak i jakiegokolwiek innego kraju, są traktowane wyłącznie jako obywatele Ukrainy. W związku z tym na nich, przebywających na Ukrainie, ciążą wszystkie obowiązki wynikające z przynależności państwowej, w tym zakaz opuszczania kraju w okresie mobilizacji.

Zalecenia ambasady USA: Ambasada Stanów Zjednoczonych zaleca wszystkim obywatelom USA, którzy są mężczyznami w wieku 18-60 lat i posiadają ukraińskie obywatelstwo lub ubiegają się o nie, aby nie podróżowali do Ukrainy, jeśli nie są gotowi pozostać tam na nieokreślony czas. W świetle nowych przepisów ryzyko zostania na Ukrainie jest wyjątkowo wysokie.

Ostrzeżenie Departamentu Stanu USA: Ambasada przypomina również o czwartym poziomie ostrzeżenia wydanym przez Departament Stanu USA, który stanowi w skrócie: „Nie podróżuj”.

Rejestracja wojskowa: Około 1,5 miliona Ukraińców „zobowiązanych” do służby wojskowej zaktualizowało swoje dane w systemie „Rezerw+”. Od 18 czerwca aplikacja ta będzie zawierać kod QR, co sprawi, że stanie się ona pełnoprawnym odpowiednikiem dokumentu wojskowo-ewidencyjnego. Ponad 14 tysięcy Ukraińców za granicą, w tym w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Czechach, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Litwie, Holandii i Słowacji, zaktualizowało swoje dane przez tę aplikację od 18 maja.

Te nowe przepisy i aktualizacje mają istotne konsekwencje dla obywateli Ukrainy posiadających podwójne obywatelstwo, zmuszając ich do pozostania w kraju lub do dokładnego przemyślenia swoich planów podróży w obecnych, trudnych czasach.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex