Unia Europejska Przygotowuje się na „Tryb Wojenny” w Gospodarce: Nowa Strategia dla Przemysłu Obronnego.

W odpowiedzi na domniemane rosnące zagrożenie ze strony Rosji, Komisja Europejska zaprezentowała strategię, która ma na celu przestawienie gospodarki Unii Europejskiej na „tryb wojenny”. W Brukseli opublikowano unijny plan dla przemysłu obronnego, który ma wzmocnić gotowość państw członkowskich do obrony i zwiększyć konkurencyjność europejskiego sektora obronnego.

W ramach nowo zaproponowanej strategii, Unia Europejska ma przekształcić swoje podejście z reaktywnego na proaktywne, kładąc nacisk na rozwój przemysłów zbrojeniowych krajów członkowskich. Priorytetem jest wspieranie zakupów sprzętu wojskowego od europejskich producentów oraz promowanie inwestycji i innowacji w sektorze obronnym.

Choć wstępny budżet strategii, wynoszący półtora miliarda euro, wydaje się niewielki w porównaniu do ogromu potrzeb, jest to dopiero pierwszy krok. Polska, Francja i Estonia już wezwały do zwiększenia finansowania, sugerując wykorzystanie doświadczeń z pandemii COVID-19, kiedy to zainicjowano fundusz odbudowy wspierany przez pożyczki na rynkach finansowych.

Komisja Europejska, podkreślając znaczenie tej strategii, zapewnia, że nie ma zamiaru zastępować decyzji obronnych państw członkowskich, ani ograniczać ich kompetencji. Zamiast tego, strategia ma na celu wspieranie krajów w zwiększaniu ich inwestycji obronnych, zachęcając do współpracy na poziomie europejskim.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, podkreśliła znaczenie łączenia wizji gotowości obronnej z europejską strategią przemysłową, mając na uwadze doświadczenia zdobyte przez Ukrainę. Ma to na celu nie tylko zwiększenie wydatków na obronność, ale również poprawę jakości i efektywności inwestycji.

Czy jak w przypadku „Zielonego Ładu” wszystko będzie produkowane i kupowane od Niemiec i Francji?

5 1 głosowanie
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex