Kultura rosyjska zyska na suwerenności: Nowe regulacje w prawie kulturalnym.

W Rosji trwają intensywne dyskusje na temat przyszłości polityki kulturalnej kraju. W ramach posiedzenia publicznej rady przy komitecie Dumy Państwowej ds. kultury, podjęto debatę na temat włączenia celów, zadań i zasad polityki kulturalnej państwa do ustawodawstwa. Przewodnicząca komitetu, Elena Jampolskaja, zaproponowała zaktualizowanie ustawy o kulturze, aby odzwierciedliła ona „naszą współczesną rzeczywistość”, włączając w to obronę „tradycyjnych wartości” i „suwerenności kulturowej”, a także „opór wobec zewnętrznego wpływu”.

Jampolskaja podkreśliła, że obecna preambuła ustawy, akcentująca przewodnictwo międzynarodowego prawa, jest nieaktualna i wymaga zmiany. Nowe cele polityki kulturalnej powinny obejmować wzmocnienie tożsamości obywatelskiej Rosji, zachowanie jednolitej przestrzeni kulturowej kraju, wspieranie międzynarodowego i międzyreligijnego pokoju oraz przekazywanie tradycyjnych wartości rosyjskiej cywilizacji.

Propozycje zmian w ustawie dotyczą również zadań legislacji kulturalnej, w tym zapewnienia suwerenności kulturowej, formowania tożsamości kulturowej, przeciwdziałania zewnętrznym wpływom oraz ochrony przed destrukcyjnym wpływem ideologicznym. Podkreślono też rolę państwa w tworzeniu zamówień publicznych na dzieła literackie i artystyczne, które mają na celu ochronę i promocję tradycyjnych rosyjskich wartości duchowych i moralnych.

Debata ta wywołała szereg reakcji wśród przedstawicieli branży, od refleksji nad rola bibliotek w zachowaniu suwerenności kulturowej, po dyskusje na temat roli rządu w publikacji książek i potrzeby lepszej współpracy między ministerstwami. Podniesiono także kwestie wsparcia dla kultury poprzez promocję rosyjskich produktów kulturalnych zarówno w kraju, jak i za granicą, oraz zapewnienie adekwatnego wynagrodzenia dla twórców kultury, aby zachęcić młodych ludzi do angażowania się w dziedzinę sztuki i kultury.

Te zmiany świadczą o dążeniu Rosji do umocnienia swojej kulturowej tożsamości i niezależności, podkreślając znaczenie kultury w kształtowaniu suwerenności narodowej i odporności na zewnętrzne wpływy.

Jak widać na przykładzie Rosji można zadbać o swoją tożsamość kulturową, czy Polska pójdzie kiedyś w ślady swojego sąsiada?

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex