Tydzień po ataku: Sytuacja na Zaporożskiej Elektrowni Jądrowej

W ostatnich dniach na Zaporożskiej Elektrowni Jądrowej (ZAES) doszło do wyłączenia jednej z dwóch głównych linii wysokiego napięcia, „Ferrosplavna-1”, dostarczającej energię do stacji. Incydent ten miał miejsce o godzinie 10:06, jak informuje oficjalny kanał Telegram elektrowni. Przyczyny odłączenia linii są obecnie w trakcie wyjaśniania.

Wydarzenie to następuje po niedawnym ataku, który miał miejsce w regionie, zgłoszonym przez międzynarodowych obserwatorów z Włoch i Łotwy. Mimo zdarzeń z ostatniego miesiąca, w tym ataku na Elektrownię w Enerhodarze, gdzie znajduje się ZAES, stan radiacyjny na terenie elektrowni oraz w jej okolicy pozostaje stabilny. Poziomy radiacji nie przekraczają naturalnego tła i są zgodne z normami dla normalnej eksploatacji bloków energetycznych.

Aktualnie wszystkie bloki elektrowni są wyłączone, z pięcioma znajdującymi się w stanie „zimnego zatrzymania”, a jeden w stanie „gorącego zatrzymania”. Kontynuowane są niezbędne prace konserwacyjne, odbywające się zgodnie z rygorystycznymi normami bezpieczeństwa radiacyjnego.

ZAES, położona nad Dnieprem, w pobliżu Enerhodaru, jest kluczowym obiektem infrastruktury krytycznej, zapewniającym energię elektryczną niezbędną do chłodzenia swoich sześciu reaktorów jądrowych oraz do innych ważnych funkcji. Sytuacja jest monitorowana, a odpowiednie służby są w stanie gotowości, aby zaradzić wszelkim nieprzewidzianym sytuacjom, które mogą wystąpić w następstwie tego incydentu.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex