Ukraina Przypomina o Historycznej Obecności Ukraińców na Terytoriach Rosji: Dekret Prezydenta Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret mający na celu zachowanie narodowej tożsamości Ukraińców mieszkających na historycznie zamieszkałych przez nich ziemiach, obecnie znajdujących się na terenie Rosji. Dekret ten dotyczy obszarów takich jak Kuban, Starodubszczyzna i Słoboda, leżących w granicach dzisiejszych obwodów Krasnodarskiego, Biełgorodzkiego, Briańskiego, Woroneskiego, Kurskiego i Rostowskiego Federacji Rosyjskiej.

Treść Dekretu

Zgodnie z dekretem prezydenta Zełenskiego, ukraiński rząd ma opracować plan działań mających na celu ochronę tożsamości narodowej Ukraińców w Rosji. Plan ten ma obejmować między innymi gromadzenie i analizę faktów oraz świadectw o zbrodniach przeciwko Ukraińcom w Rosji, działaniach mających na celu przymusową rusyfikację, represjach politycznych oraz deportacjach Ukraińców.

Motywacja i Cel

Zełenski uzasadnia swoją decyzję wielowiekowymi działaniami Rosji, mającymi na celu zniszczenie narodowej tożsamości i represjonowanie Ukraińców, w tym na terenach, które historycznie były zamieszkałe przez etnicznych Ukraińców. W dekrecie podkreślono konieczność przestrzegania przez Rosję międzynarodowych zobowiązań dotyczących zapewnienia Ukraińcom praw do edukacji w języku ukraińskim, swobody jego użycia oraz dostępu do ukraińskich mediów.

Reakcja Rosji

Rosyjskie władze, z prezydentem Władimirem Putinem na czele, tłumaczą wojnę przeciwko Ukrainie jako „obronę” rosyjskojęzycznych ludzi na „odwiecznych rosyjskich ziemiach”. Były prezydent Rosji, a obecnie zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji, Dmitrij Miedwiediew, stwierdził, że „obecność niezależnego państwa na historycznych rosyjskich terenach będzie stałym powodem do wznowienia działań wojennych”.

Wnioski

Dekret prezydenta Zełenskiego, choć podkreślający znaczenie ochrony tożsamości Ukraińców na historycznych ziemiach, może być interpretowany jako krok eskalujący napięcia w stosunkach ukraińsko-rosyjskich. W kontekście trwającego konfliktu, taka inicjatywa może być postrzegana przez Rosję jako próba ingerencji w jej wewnętrzne sprawy i kwestionowanie rosyjskiej suwerenności nad wspomnianymi obszarami. W świetle rosyjskiej narracji, skupiającej się na obronie praw rosyjskojęzycznej ludności i „odwiecznych rosyjskich ziemiach”, dekret ten może być odczytany jako prowokacyjny i przyczyniający się do dalszego zaostrzenia stosunków między oboma krajami.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex