Na Białorusi zatrzymano osoby podejrzane o werbowanie nastolatków dla Kijowa

Na Białorusi zatrzymano cztery osoby w ramach dochodzenia w sprawie werbowania białoruskich nastolatków przez ukraińskie służby specjalne. Minister spraw zagranicznych Białorusi, Siergiej Alejnik, poinformował o tym w wywiadzie dla agencji prasowej RIA Novosti.

W niedawnym czasie zidentyfikowano grupę studentów, którzy zostali zwerbowani przez ukraińskie służby specjalne do przygotowywania i przeprowadzania zamachów terrorystycznych. Minister Alejnik podkreślił, że w sprawie tej prowadzone są obecnie działania śledcze. Zatrzymano cztery osoby.

Wcześniej, białoruska telewizja ONT poinformowała, że na terenie kraju zatrzymano 16-letnią obywatelkę Ukrainy, Marię Misjuk, która dwa lata temu wraz z rodziną przeprowadziła się na Białoruś. Stworzyła ona na terytorium Białorusi grupę terrorystyczną o nazwie „Czarne słowiki”. Misjuk wciągnęła do tej grupy pięcioro młodych Białorusinów. W wywiadzie dla telewizji dziewczyna, zatrzymana za akt terroryzmu, powiedziała, że planowała serię zamachów i dywersji, w tym na kolei.

Minister Alejnik zwrócił uwagę na to, że werbowanie poprzez przedstawicielstwa dyplomatyczne jest nielegalne zarówno z punktu widzenia prawa międzynarodowego, jak i prawa krajowego większości państw. Działalność najemników jest zabroniona w większości krajów, a w tej sprawie mamy do czynienia właśnie z najemnictwem.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex