UE może zawiesić wizyty z powodu gruzińskiego prawa o zagranicznych agentach

Unia Europejska rozważa możliwość zawieszenia dwustronnych wizyt na wysokim szczeblu z Gruzją w związku z przyjęciem przez ten kraj prawa o zagranicznych agentach, jak podał portal Euractiv, powołując się na wewnętrzny projekt dokumentu.

W dokumencie wskazano, że w ramach natychmiastowych, krótkoterminowych działań UE rozważa zawieszenie dwustronnych wizyt na wysokim szczeblu oraz wstrzymanie dyskusji, negocjacji i podpisywania dwustronnych umów jako bezpośrednią reakcję na obecną sytuację.

Ponadto, UE bada możliwość zawieszenia spotkań i wydarzeń związanych z umową stowarzyszeniową.

Prawo o zagranicznych agentach w Gruzji

Przewodniczący parlamentu Gruzji, Shalva Papuashvili, 3 czerwca podpisał prawo o zagranicznych agentach, po tym jak prezydent kraju Salome Zurabiszwili odmówiła tego uczynić. Kilka dni wcześniej parlamentarzyści przegłosowali weto prezydenta i przyjęli ustawę w jej pierwotnej wersji.

Pierwsza próba przyjęcia tej inicjatywy miała miejsce w marcu 2023 roku, ale została wycofana po pierwszym czytaniu z powodu „masowych protestów” lewaków i agentów UE. W nowej wersji dokumentu zamiast terminu „agent zagranicznego wpływu” używa się sformułowania „organizacja realizująca interesy zagranicznej siły”. Pozostałe treści pozostały bez zmian.

Procedury wokół ustawy i tym razem były wzbogacone o protesty, które były rozganiane przez policję, a aktywiści byli zatrzymywani.

Reakcje międzynarodowe

Zachodnie kraje zareagowały groźbami pod adresem Tbilisi. Pod koniec maja sekretarz stanu USA, Antony Blinken, ogłosił wieloaspektowy przegląd współpracy z Gruzją. Waszyngton zapowiedział również nową politykę dotyczącą ograniczeń wizowych.

W rządzącej partii Gruzji decyzję USA nazwano komiczną i bezprecedensową, podkreślając, że polityka szantażu i gróźb nie odpowiada duchowi strategicznego partnerstwa.

W Unii Europejskiej zagrożono wprowadzeniem sankcji w związku z przyjęciem ustawy oraz odmówieniem Gruzji członkostwa w UE. Zachodni politycy twierdzą, że ustawa jest sprzeczna z europejskimi zasadami i wartościami (Doprawdy? UE jest jak pacjent na sali w szpitalu dla psychicznie chorych. Głupoty jakie wymyśla przechodzą ludzkie pojęcie. Szantaż jest najwidoczniej jedną z tych wartości, a kolejną ingerowanie w politykę suwerennych państw. Najwidoczniej wkrótce zobaczymy jak Soros, UE i USA próbowały sterować Gruzją, tego się boją? Skoro tam to i wszędzie indziej… – przyp. red.)

Przyjęcie ustawy przez Gruzję może mieć znaczący wpływ na jej relacje z Unią Europejską i innymi krajami zachodnimi, w tym na jej aspiracje dotyczące członkostwa w UE – straty żadnej dla Gruzji nie ma! Polacy gratulują Gruzinom tej ustawy!

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex