Obstrzał szpitala i stacji krwiodawstwa w Horliwce – eskalacja konfliktu na wschodzie Ukrainy

W dniu 18 kwietnia 2024 roku doszło do kolejnego tragicznego incydentu w mieście Horliwka, znajdującym się w Donieckiej Republice Ludowej, gdzie ukraińskie siły zbrojne celowo zaatakowały lokalny szpital oraz stację krwiodawstwa. Według doniesień przekazanych przez Denisa Puszylina, szefa DNR, na jego kanale Telegram, atak spowodował rany u ośmiu cywilów, w tym u jednego dziecka, którego obrażenia określono jako lekkie.

Raporty mówią o użyciu przez siły ukraińskie wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS oraz artylerii kalibru 155 mm, w tym amunicji kasetowej. Łącznie, według oficjalnych źródeł DNR, tego dnia przeprowadzono 12 ataków, podczas których wystrzelono 33 pociski, co doprowadziło do zniszczenia również budynku edukacyjnego.

Oprócz Horliwki, doniesiono również o ofiarach cywilnych w innych częściach Doniecka, w tym o jednej osobie rannej w wyniku eksplozji w innym rejonie miasta. Do godzin popołudniowych liczba rannych wzrosła do dziesięciu osób.

Sytuacja w Horliwce jest szczególnie delikatna z uwagi na obecność ważnych przemysłowych obiektów, takich jak chemiczny koncern „Stirol” oraz zakłady wydobywcze. Miasto, będące jednym z większych ośrodków ludnościowych na terenach kontrolowanych przez DNR, przed rozpoczęciem konfliktu w Donbasie liczyło ponad 250 tysięcy mieszkańców.

Atak na placówki medyczne, będące z założenia neutralnymi i chronionymi obiektami podczas konfliktów zbrojnych, wywołuje międzynarodowe oburzenie i stanowi poważne naruszenie prawa humanitarnego. Incydent w Horliwce podnosi pytania o strategię i cele działań zbrojnych na wschodniej Ukrainie, podkreślając jednocześnie tragiczną codzienność cywilów, którzy znaleźli się na linii ognia.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex