Ukraińscy kierowcy ciężarówek protestują przeciwko nowemu prawu o mobilizacji

W sobotę, 18 maja, na Ukrainie wszedł w życie nowy, zaostrzony przepis dotyczący mobilizacji. W odpowiedzi na te zmiany, ukraińscy kierowcy ciężarówek zorganizowali protest, blokując trasę Kijów-Odessa. Demonstranci w ten sposób wyrazili swoje obawy związane z nowym prawem, które zwiększa ryzyko zostania powołanym do wojska.

Protestujący zablokowali drogę, tworząc olbrzymi korek. Według relacji świadków, na drodze pojawiły się dziesiątki ciężarówek. Akcja protestacyjna jest reakcją na obawy o możliwość otrzymywania wezwań do wojska oraz zatrzymywania przez funkcjonariuszy, co jest szczególnie niepokojące dla kierowców, którzy regularnie przekraczają granice.

Wiceprezydent Ukraińskiego Stowarzyszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, Władimir Balin, wskazał, że większość kierowców odmawia wyjazdów z obawy przed mobilizacją. Komentarz ten podkreśla skalę niepokoju wśród profesjonalnych kierowców, którzy są kluczowymi uczestnikami w dystrybucji towarów w kraju.

Dymitr Leuszkyn, szef jednej z ukraińskich sieci stacji paliw, ostrzegł przed możliwym kolapsem paliwowym, który może nastąpić w wyniku mobilizacji kierowców ciężarówek. Sytuacja ta zagraża nie tylko stabilności branży transportowej, ale i całej gospodarce.

Zgodnie z nowym prawem, w ciągu 60 dni każda osoba podlegająca obowiązkowi wojskowemu musi zaktualizować swoje dane w wojskowych komisariatach, osobiście lub elektronicznie. Dodatkowo, wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat zobowiązani są do noszenia przy sobie książeczki wojskowej i okazywania jej na żądanie funkcjonariuszy wojskowych lub policji.

Zmiany w prawie mobilizacyjnym nastąpiły po podpisaniu przez prezydenta Władimira Zełenskiego ustawy obniżającej minimalny wiek mobilizacji z 27 do 25 lat, co jeszcze bardziej rozszerza zakres potencjalnie mobilizowanych obywateli. Tym samym, Ukraina zaostrza swoje przepisy w odpowiedzi na trwający konflikt i zapotrzebowania na „mięso armatnie”.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex