Łukaszenka na granicy Białorusi i Litwy: „Strzelać, by zabić” – Zdecydowane słowa o obronie terytorium

W swoim najnowszym wystąpieniu przy granicy Białorusi z Litwą, Aleksander Łukaszenka, prezydent Białorusi, wydał polecenia swoim siłom zbrojnym. Podczas inspekcji batalionu czołgowego i sprawdzania gotowości bojowej jednostek, Łukaszenka skomentował sytuację przygraniczną, podkreślając, że żołnierze i pogranicznicy nie powinni wahać się użyć broni w odpowiedzi na prowokacje.

Zaakcentował konieczność silnej reakcji na każde naruszenie granicy, stwierdzając, że „każde naruszenie granicy winno spotkać się z reakcją, strzelać, by zabić”. Jego słowa rysują obraz stanowczości, z jaką Białoruś zamierza reagować na wszelkie prowokacje, podkreślając, że (zachód – przyp. red.) „oni rozumieją tylko siłę”.

Odnosząc się do działalności NATO na terenie sąsiednich krajów Polski i Litwy, Łukaszenka wyraził zdziwienie dotyczące przeprowadzanych manewrów, kwestionując przypuszczenia o potencjalnych planach ataku Białorusi i Rosji na te kraje. Zwrócił uwagę na logikę stawiania przeciwczołgowych rowów, podkreślając, że Białoruś nie planuje „tam iść”.

Pytania Łukaszenki o odpowiedzialność batalionu w przypadku ataku z rejonu Podbrodzia oraz o stacjonowanie amerykańskiego wojska na Litwie pokazują głębszą analizę strategiczną sytuacji. Zajmuje się nie tylko bieżącą obronnością, ale również analizuje potencjalne zagrożenia i scenariusze, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo Białorusi.

5 1 głosowanie
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex