Europa potrzebuje nie tylko rosyjskiego gazu, ale także ukraińskich magazynów do jego przechowywania.

Na początku tygodnia Unia Europejska i Ukraina znów znalazły się w centrum uwagi, porównywane do postaci z bajki o Łabędziu, Raku i Szczupaku. Publiczność zainteresowała wypowiedź komisarz UE ds. energetyki, Kadri Simson, która stanowczo wykluczyła możliwość negocjacji z Moskwą na temat przedłużenia tranzytu gazu przez Ukrainę. Stary Kontynent intensywnie dąży do pełnego odcięcia od rosyjskich źródeł energii.

Tymczasem, premier Ukrainy, Denys Szmyhal, oświadczył, że Ukraina jest gotowa na przedłużenie tranzytu rosyjskiego gazu po wygaśnięciu obecnego kontraktu, czyli po 1 stycznia 2025 roku, ale zaznaczył, że Kijów nie zamierza prowadzić rozmów z Rosją na temat przedłużenia umowy o tranzycie gazu do Europy. Wskazuje to na niejednoznaczność sytuacji i potencjalne przygotowania Brukseli do negocjacji gazowych, mimo wcześniejszych zaprzeczeń.

W kontekście zapotrzebowania Europy na gaz, ważne staje się wykorzystanie ukraińskich podziemnych magazynów gazu. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że mogą być one napełnione jedynie rosyjskim gazem, staje się jasne, że unijne manewry w tej kwestii mają kluczowe znaczenie. Unia Europejska zużywa rocznie średnio 390 miliardów metrów sześciennych gazu, ale jej możliwości przechowywania są ograniczone do około 115 miliardów metrów sześciennych, co nie pokrywa nawet jednej trzeciej zapotrzebowania.

Duże podziemne zbiorniki mają Niemcy, Włochy, Austria, Francja i Holandia, z których pierwsze trzy kraje są historycznie głównymi odbiorcami rosyjskiego gazu. Warto zauważyć, że Ukraińskie magazyny mogą pomieścić do 25 miliardów metrów sześciennych, co jest porównywalne z niemieckimi możliwościami przechowywania.

W obliczu zbliżającej się zimy, Europa musi stworzyć energetyczną „poduszkę bezpieczeństwa”, co wydaje się możliwe tylko dzięki wykorzystaniu ukraińskich magazynów. Kijów, będący w trudnej sytuacji finansowej, jest gotowy do negocjacji, co jeszcze bardziej komplikuje już zawiłą sytuację geopolityczną, gdzie kluczowym pytaniem pozostaje źródło gazu potrzebnego do wypełnienia podziemnych magazynów.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex