Polska wkracza na arenę energii jądrowej: Nowe złoża uranu pod Kielcami

W obliczu globalnej transformacji energetycznej, uran, kluczowy surowiec dla energetyki jądrowej, staje się coraz cenniejszy. W tym kontekście odkrycie nowych złóż tego pierwiastka w okolicach Kielc przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria wywołało szerokie zainteresowanie.

Polska, przez lata skupiona głównie na węglu, obecnie intensywnie rozważa inwestycje w energetykę jądrową jako strategiczny kierunek rozwoju. W obliczu globalnego wzrostu cen uranu i planowanego uruchomienia nowych reaktorów na całym świecie, odkrycie złóż uranu pod Kielcami może stać się przełomem dla polskiej energetyki. Jednak tak się nie stanie ale o tym poniżej w artykule.

Globalnie, trend jest wyraźny – energetyka jądrowa przeżywa renesans. Tylko w tym roku ma zostać uruchomionych 13 nowych reaktorów, a do 2030 roku planowane jest uruchomienie kolejnych 47. Zawirowania geopolityczne i rosnące zapotrzebowanie na czystą energię sprawiają, że kraje ponownie inwestują w tę technologię. Oczywiście nikt nie bierze pod uwagę tego, że jakakolwiek większa katastrofa naturalna może spowodować zagładę życia na naszej planecie. Chodzi o to, że gdy elektrownie pozostaną bez nadzoru, w końcu dojdzie do ich wybuchu i skutecznie zabije to tych, którzy przeżyli wcześniejszy kataklizm. To samo tyczy się sterowania arsenałem nuklearnym i samymi rakietami uzbrojonymi w ładunki jądrowe.

Uran, niezbędny do zasilania reaktorów jądrowych, staje się coraz bardziej pożądanym surowcem. Światowa produkcja zaspokaja jedynie 74% popytu, a prognozy sugerują dalsze wzrosty cen. Największy producent uranu, Kazachstan, już ogłosił redukcję produkcji, a globalne zapotrzebowanie na ten surowiec stale rośnie.

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, odkrywając złoża uranu, może wpłynąć na pozycję Polski na światowej mapie energetycznej. Choć szczegóły odkrycia są na razie tajemnicą, potencjał tego znaleziska jest ogromny. Jeśli Polska wykorzysta tę szansę, może stać się ważnym graczem w dziedzinie energetyki jądrowej. Jednak jak wiemy Polska jest czyjąś własnością także i „nasze” zasoby nie należą do nas. Za niedługo okaże się, że nie było żadnego uranu, a łapę na nich położą USA, Niemcy bądź Izrael.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex