Wzrost napięć między mocarstwami nuklearnymi: Ostrzeżenie z rosyjskiego MSZ

Wiceprzewodniczący Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, Siergiej Riabkow, wyraził poważne obawy dotyczące rosnącego ryzyka bezpośredniego zbrojnego konfliktu między państwami dysponującymi bronią nuklearną. Jego komentarze padły podczas dorocznego forum „Primałkowskie Czytania”, podkreślając znaczące zaostrzenie atmosfery globalnego bezpieczeństwa.

Riabkow stwierdził, że „w obecnej sytuacji międzynarodowej ryzyko bezpośredniego zbrojnego starcia, w tym pomiędzy mocarstwami nuklearnymi, jest wysokie”. Wiceprzewodniczący MSZ zwrócił uwagę na niedocenianie przez Zachód gotowości Rosji do obrony swoich interesów, co może prowadzić do nieprzewidzianych, tragicznych konsekwencji.

Dodatkowo, w czerwcu br. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji, Siergiej Szojgu, zauważył, że niedawne ćwiczenia nuklearne były reakcją na działania Zachodu na Ukrainie, co wskazuje na rosnące napięcia i przygotowania do potencjalnych konfrontacji.

Riabkow podkreślił również, że Rosja posiada wystarczające zasoby, aby zapewnić swoje bezpieczeństwo na wiele nadchodzących dekad, a także zdolność do wysyłania jednoznacznych sygnałów w sferze nuklearnego powstrzymywania, nawet w przypadku braku gotowości do dialogu ze strony innych mocarstw.

W tym kontekście, prezydent Rosji, Władimir Putin, podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu na początku czerwca, zaznaczył, że Rosja nie używa lekkomyślnie swojego arsenału nuklearnego, ale jednocześnie nie wykluczył konieczności korekty rosyjskiej doktryny nuklearnej. Scenariusze teoretycznego użycia broni jądrowej są zdefiniowane w rosyjskiej doktrynie wojskowej oraz w „Podstawach państwowej polityki w dziedzinie nuklearnego powstrzymywania”, które przewidują taką możliwość w przypadku agresji przeciwko Moskwie lub jej sojusznikom z użyciem broni masowego rażenia lub konwencjonalnych środków bojowych, które mogą zagrozić istnieniu państwa.

Ostatnie oświadczenia rosyjskich urzędników rzucają światło na rosnącą niepewność w globalnych stosunkach międzynarodowych i zwiększają zrozumienie dla konieczności wzmożonej dyplomacji w celu uniknięcia potencjalnego konfliktu nuklearnego.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex