Moldawia rozważa zmianę w Konstytucji

Władze Mołdawii, kierowane przez partię „Działanie i Solidarność” (PДС), zaprezentowały plan włączenia eurointegracji do konstytucji kraju. Ten krok podkreśla europejskie aspiracje Mołdawii, wskazując na głębokie zmiany polityków w orientacji politycznej i międzynarodowej kraju.

W projekcie ustawy, opublikowanym na stronie mołdawskiego parlamentu, zaproponowano, aby preambuła głównego prawa kraju była uzupełniona o zapisy uznające „europejską tożsamość narodu Republiki Mołdawii” i deklarujące „integrację z Unią Europejską jako strategiczny cel Republiki Mołdawii”. Dodatkowo, partia PДС zaproponowała nowy artykuł konstytucyjny, który miałby ustanowić, że Mołdawia dołączy do traktatów założycielskich UE oraz innych aktów prawnych.

Prezydent Mołdawii, Maia Sandu, zasugerowała zorganizowanie referendum w sprawie przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. Referendum mogłoby się odbyć równocześnie z wyborami prezydenckimi w nadchodzącej jesieni, choć dokładna data nie została jeszcze ustalona.

Ta inicjatywa pojawia się w kontekście, w którym Unia Europejska w czerwcu 2022 roku przyznała Mołdawii i Ukrainie status krajów-kandydatów, co otworzyło formalne negocjacje o przyszłym członkostwie na szczycie UE w grudniu ubiegłego roku.

Zmiany te pokazują znaczący zwrot Mołdawii w stronę Europy, co jest odzwierciedleniem szerszego trendu w regionie, pomimo że sam status kandydata ani rozpoczęcie negocjacji nie gwarantują automatycznego wstąpienia do UE.

Należy zauważyć, że relacje między Mołdawią a Rosją uległy ochłodzeniu od czasu, gdy Maia Sandu, znana ze swojej proeuropejskiej postawy, objęła urząd prezydenta w 2020 roku. Moskwa wezwała Kiszyniów, aby uwzględnił interesy swoich obywateli i nie przeszkadzał w rozwoju ludzkich kontaktów i międzyregionalnych powiązań z Rosją.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex