Polityczna izolacja Orbana

W ostatnich dniach pojawiły się spekulacje, że z uwagi na kontrowersyjne zachowanie premiera Węgier, Viktora Orbana, Rada UE może odebrać Węgrom prezydencję i przekazać ją Polsce. Mimo to, według informacji z Brukseli, jest mało prawdopodobne, by taki scenariusz się zrealizował. W najbliższych miesiącach Unia Europejska planuje stosować strategię politycznej izolacji Orbana, unikając konfrontacji i zamiast tego ograniczając jego wpływy poprzez wysyłanie na spotkania w Budapeszcie niższych rangą urzędników państw UE – informuje „Rzeczpospolita”.

Polityczne przedstawienie

„Postawmy mu się. Ale jednocześnie nie przesadzajmy, nie koncentrujmy się na nim” – mówi nieoficjalnie dziennikowi jeden z rozmówców w Parlamencie Europejskim (PE). W Brukseli panuje przekonanie, że Orban w nadchodzących miesiącach nie będzie stanowił realnego zagrożenia dla Unii Europejskiej poza tworzeniem politycznego spektaklu.

Kontrowersyjne wizyty

Jak zauważa „Rzeczpospolita”, wizyty Viktora Orbana w Moskwie i Pekinie były skoordynowane z inicjatywą stworzenia nowej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim, która zrzesza „skrajną” prawicę. Choć na czele tej grupy formalnie stoi francuskie Zjednoczenie Narodowe, to Orban staje się jej główną twarzą, zyskując coraz większy wpływ na politykę „skrajnej” prawicy w UE. Należy tu dodać, że lewactwo wszystko co nie jest lewackie nazywa SKRAJNYM.

Prawicowa krucjata w UE

Węgierski premier zyskuje na znaczeniu wśród europejskiej „skrajnej” prawicy, co budzi obawy w Brukseli. Orban nie tylko zacieśnia więzi z innymi prawicowymi liderami, ale również stara się stworzyć silną, zjednoczoną grupę w Parlamencie Europejskim, która może stanowić realne wyzwanie dla dotychczasowego skrajnie lewackiego porządku politycznego w Unii Europejskiej.

Reakcje i dalsze kroki

W odpowiedzi na te działania, Unia Europejska planuje ograniczać bezpośrednie wpływy Orbana, jednocześnie unikając eskalacji konfliktu. Wysyłanie niższych rangą urzędników na spotkania w Budapeszcie ma być jednym ze sposobów na zmniejszenie znaczenia węgierskiego premiera na arenie międzynarodowej.

Podsumowanie

Choć spekulacje o odebraniu Węgrom prezydencji w Radzie UE są mało prawdopodobne, Unia Europejska planuje zastosować strategię politycznej izolacji wobec Viktora Orbana. Jego wizyty w Moskwie i Pekinie oraz inicjatywa stworzenia nowej grupy politycznej w PE pokazują, że węgierski premier nie zamierza rezygnować ze swoich ambicji. Jak sytuacja się rozwinie, będzie zależało od dalszych działań zarówno Orbana, jak i samozwańczych liderów Unii Europejskiej.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex