Sejmowy Krok Naprzód: Jednogłośne Powołanie Komisji Śledczej ds. Pegasusa

W Sejmie RP zdecydowano o powołaniu komisji śledczej do zbadania sprawy użycia oprogramowania Pegasus. Projekt ustawy o jej utworzeniu zyskał poparcie wszystkich głosujących posłów podczas sesji 17 stycznia. Komisja ma zbadać, w jaki sposób rządzący PiS i podległe mu służby wykorzystywały to narzędzie.

Komisja śledcza zostanie powołana celem zbadania zgodności z prawem oraz celowości użycia Pegasusa przez rząd, służby specjalne i policję w latach 2015-2023. Inicjatywę w Sejmie reprezentował poseł KO, Krzysztof Brejza. Wnioskodawcy zyskali jednomyślne poparcie, gdyż w głosowaniu wzięło udział 432 posłów, z których nikt nie był przeciwko ani się nie wstrzymał. Skład komisji ma zostać ustalony przez Sejm w dniu 18 stycznia.

Podczas obrad odrzucono propozycję posła PiS, Michała Wójcika, dotyczącą rozszerzenia zakresu badań na okres od 2007 roku. Wskazywał on na potrzebę zbadania działań rządu PO-PSL, które miały częściej stosować podsłuchy i narzędzia typu Pegasus.

Pegasus to oprogramowanie opracowane przez izraelską firmę NSO Group, umożliwiające zdobywanie danych z telefonów komórkowych. Ujawniono, że jedną z ofiar tego oprogramowania był Krzysztof Brejza, którego telefon był włamywany 33 razy między kwietniem a październikiem 2019 roku, podczas gdy pełnił funkcję szefa sztabu wyborczego KO. Do innych potencjalnych ofiar należeli Roman Giertych, Michał Kołodziejczak oraz Ewa Wrzosek.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex