Krzysztof Gawkowski o przygotowaniach na wypadek wojny i stosunkach międzynarodowych

Wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, wyraził swoje przemyślenia na temat obecnej sytuacji geopolitycznej i potrzeby przygotowania Polski na różne scenariusze międzynarodowe, w tym wojnę. Podczas wywiadu w RMF FM z Krzysztofem Ziemcem, Gawkowski podkreślił, że choć pragnie pokoju, konieczne jest odpowiednie przygotowanie kraju na ewentualne konflikty.

Obrona Cywilna i Rozwój Wojskowości

Gawkowski zaznaczył, że w obliczu globalnej niepewności, Polska musi skoncentrować się na wzmocnieniu swojej obrony cywilnej oraz potencjału wojskowego. Wzmocnienie cyberbezpieczeństwa oraz obrony w cyberprzestrzeni również zostało wskazane jako kluczowe dla zabezpieczenia kraju. Podkreślił też wagę sojuszu z NATO, zwracając uwagę, że solidność członkostwa zależy również od własnych zdolności obronnych danego państwa.

Stosunki z Ukrainą i USA

W kontekście konfliktu na Ukrainie, Gawkowski wyjaśnił, że Polska kontynuuje swoją strategię wspierania Ukrainy poprzez dostawy sprzętu, jednocześnie mobilizując inne państwa UE do pomocy. Odniósł się również do roli Polski i jej relacji z USA, wskazując na zbliżające się rozmowy najwyższych władz Polski z administracją amerykańską, które mają na celu umocnienie sojuszu i wsparcie dla Ukrainy.

Krytyka wobec Niemiec

Gawkowski wyraził również swoje niezadowolenie wobec postawy Niemiec w kontekście wsparcia dla Ukrainy, wskazując na wahanie w decyzjach dotyczących dostaw sprzętu. Spotkanie z niemieckimi politykami było dla niego okazją do wyrażenia opinii, że brak odpowiedniej reakcji ze strony Niemiec może przynieść negatywne konsekwencje dla Berlina w przyszłości.

Konsensus w Kwestii Bezpieczeństwa

Na koniec, Gawkowski zaznaczył, że w sprawach bezpieczeństwa narodowego nie ma podziałów politycznych, podkreślając jedność różnych obozów w tej kwestii. Wzmiankował także o kontynuacji kluczowych projektów infrastrukturalnych, takich jak budowa elektrowni atomowych i rozwój kolejnictwa, choć wyraził pewne zastrzeżenia dotyczące projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

Podsumowując, oni wszyscy zagłosują jednoznacznie za wojną lub pokojem.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex