Nie samą polityką człowiek żyje! Recenzja Atari THE400 Mini od Retro Games LTD!

Brytyjska firma Retro Games LTD poraz kolejny zabiera nas w czasy naszej młodości. Tym razem za spawą mini konsoli Atari THE400 Mini.

Przypomnijmy, że Retro Games LTD już parę mini konsol na swoim koncie ma (THEC64 Mini, THEA500 Mini), a nawet dwie duże repliki komputerów Commodore C64 (THEC64) oraz VIC-20 (THEVIC20) z działającymi klawiaturami. Teraz dochodzi do tego Atari THE400 Mini, a tuż za rogiem czai się już duża replika komputera Amiga z działającą klawiaturą. Przyjżyjmy się jednak wspomnianej mini konsoli Atari THE400 Mini.

Jak zwykle, moje typowe szczęście (albo upośledzenie 😉 ) spowodowało, że przegapiłem okazję otrzymania edycji „press kit”, ale mimo to udało mi się nabyć mini konsolę Atari THE400 Mini na własną rękę. Mimo mojego zamiłowania do Commodore i Amigi, a ograniczonego dotychczasowego doświadczenia z Atari, postanowiłem wzbogacić swoją kolekcję o tę kultową maszynę. Po kilku dniach intensywnego użytkowania i nocnych sesjach z konsolą jestem szczęśliwy, że mogę powiedzieć, iż nie rozczarowała mnie ona ani odrobinę, podobnie jak inne produkty od Retro Games LTD, które posiadam (wszystkie oprócz THEVIC20, którego zakup mi umknął i jest on już nie do zdobycia 🙁 ). Tak na marginesie zastanawiam się, czy możliwość zmiany między wersjami NTSC i PAL w THEC64 Mini, który w wersji PAL również jest pratycznie niedostępny już (są same wersje NTSC), to tylko kwestia oprogramowania? Jeśli tak, to wydaje mi się, że mam pomysł, jak firma może zwiększyć swoje wyniki sprzedaży – wystarczyłoby wydać odpowiednią aktualizację oprogramowania i zrobić to tak jak jest w THEC64 i THEVIC20 oraz wszystkich kolejnych konsolach, gdzie sami dokonujemy wyboru jaki system wyświetlania chcemy użyć w danej chwili.

Dla mnie, jako Polaka, ważne jest, aby produkty sprzedawane w moim kraju doceniały moje dziedzictwo narodowe jakim jest dla przykładu mój ojczysty język. Zaangażowanie w to Retro Games LTD, przejawia się właśnie poprzez dodanie polskiego języka do menu Atari THE400 Mini oraz THEA500 Mini. Co więcej, w przypadku THEA500 Mini, firma oferuje możliwość pobrania gry „Cytadela„, będącej dziełem polskich twórców, co jest dodatkowo miłym ukłonem w stronę polskiej społeczności graczy. THEC64 Mini, THEC64 oraz THEVIC20 nie posiadają opcji języka polskiego, ale jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że były to pierwsze produkty firmy. Mam nadzieję, że przyszłe aktualizacje uwzględnią nasz język. W tym celu aktywnie angażuję się w dialog z Retro Games LTD na Facebooku, licząc na pozytywne rezultaty tych starań.

Jakość wykonania mini konsoli również zasługuje na uwagę. Jej obudowa, przyjemna w dotyku, wiernie oddaje wrażenie plastiku zastosowanego w oryginalnym komputerze Atari 400. Klawiatura, choć jest tylko imitacją (jak we wszystkich ich mini konsolach), posiada charakterystyczne „wybroczyny”, które sprawiają, że przypomina prawdziwą klawiaturę Atari 400. Brak możliwości otwarcia klapki na kartridże to niewielki szczegół, który można zignorować. Ponadto, całość jest zapakowana w atrakcyjnie zaprojektowane pudełko, które przywołuje wspomnienia z dawnych lat. To wszystko składa się na produkt, który z pewnością wywoła nostalgię u wielu użytkowników.

ZDJĘCIE PRODUKTU

W zestawie z konsolą znajduje się kabel HDMI, kabel zasilający (bez dołączonej ładowarki), osłonka przeciwkurzowa, instrukcja obsługi oraz jeden joystick. Dostarczony joystick to odnowiona wersja klasycznego i legendarnego modelu CX-40, którą firma nazwała THECXSTICK. Ten joystick został jednak subtelnie zmodyfikowany, z dodatkowymi przyciskami ukrytymi tak zręcznie, że mogłyby zaimponować nawet „ukrywającemu się” Niedzielskiemu. Zaskakująco, grając na nim, doświadczam większej przyjemności niż przy korzystaniu z joysticków od THEC64 Mini, THEC64 i THEVIC20, mimo że nie posiadam ostatniej z wymienionych konsol to wszystkie te joysticki są takie same – różnią się jedynie kolorem. Zdecydowanie widać, że joystick został wykonany z dużą starannością.

Nie będę zagłębiał się w techniczne detale mini konsoli, gdyż wszystkie niezbędne informacje znajdują się w bezpłatnej instrukcji. Warto jedynie wspomnieć, że konsola wyposażona jest w złącze HDMI do połączenia z TV oraz posiada porty USB, które służą do podłączania kontrolerów i innych urządzeń peryferyjnych takich jak klawiatura czy pendrive.

Menu Atari THE400 Mini zachwyca swoją przejrzystością i intuicyjnością, co czyni je przyjaznym dla użytkownika. Jednakże, pojawia się drobny problem, kiedy joystick jest przełączony w tryb dla osób leworęcznych. Ikony w menu nie dostosowują się do tej zmiany, co może prowadzić do pewnego zamieszania, gdyż joystick trzeba obrócić, a ukryte pod pierścieniem przyciski pozostają w niezmienionej konfiguracji. Ten niewielki mankament może być nieco mylący dla użytkowników, którzy mogą mieć trudności z zapamiętaniem odpowiednich przycisków po zmianie ustawienia joysticka. Optymistycznie patrząc, jest to kwestia, którą można łatwo rozwiązać poprzez przyszłe aktualizacje oprogramowania, co z pewnością jeszcze bardziej ulepszy doświadczenie użytkownika.

Mini konsola ma preinstalowane 25 gier. Oto lista tych tytułów:

Airball • Asteroids • Basketball • BattleZone • Berzerk • Boulder Dash • Bristles • Capture the Flag • Centipede • Crystal Castles • Elektraglide • Encounter • Flip and Flop • Henry’s House • Hover Bovver • Lee • Millipede • Miner 2049er • Missile Command • M.U.L.E • O’Riley’s Mine • Seven Cities of Gold • Star Raiders II • Wavy Navy • Yoomp!

(Dodatkowo, jako niespodzianka, w systemie znajdują się co najmniej dwie ukryte gry, dostępne jako tzw. „easter egg”!)

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych produktów Retro Games LTD, Atari THE400 Mini oferuje możliwość podłączenia pendrive’a, umożliwiając uruchomienie szerokiej gamy gier z dawnych lat. Ta mini konsola posiada zdolność emulacji różnych wersji komputerów Atari, w tym serii 400/800, XL oraz XE, a także dodaje do listy kompatybilności konsolę Atari 5200. Ta funkcjonalność otwiera drzwi do ogromnego archiwum klasycznych gier, dając użytkownikom szansę na ponowne przeżycie chwil spędzonych z ulubionymi tytułami z dzieciństwa.

Funkcja zapisywania stanu gier w Atari THE400 Mini, zarówno tych wbudowanych, jak i dodawanych przez użytkownika, oraz możliwość cofania rozgrywki o 30 sekund to znakomite udogodnienia, które znacząco podnoszą komfort użytkowania. Ta druga opcja pozwala na łatwe kontynuowanie rozgrywki po niepowodzeniu i dodaje nowy wymiar do klasycznego doświadczenia z grami. Byłoby wspaniale zobaczyć podobną funkcjonalność w poprzednich produktach firmy Retro Games LTD. Chociaż ich implementacja może zależeć od specyfiki użytego emulatora ale z pewnością nie jest to zadanie ponad siły dla zdeterminowanych twórców. Dodatkowo, obecność ramek graficznych, które dodają charakteru, jest kolejnym miłym akcentem, który wzbogaca interakcję z konsolą.

Atari THE400 Mini to kolejny dowód na to, że Retro Games LTD z powodzeniem łączy nostalgię z nowoczesnością, oferując produkty, które są zarówno hołdem dla przeszłości, jak i przyjemnym doświadczeniem dla dzisiejszych użytkowników.

OCENA: 4,9/5

Inne akcesoria oferowane przez firmę Retro Games LTD obejmują różnorodne kontrolery, które są kompatybilne z całym ich asortymentem sprzętu.

THEJOYSTICK od THEC64 Mini, THEC64 oraz THEVIC20,

THEGAMEPAD oraz THEMOUSE od THEA500 Mini,

THECXSTICK od THE400 Mini.

Ale to jeszcze nie koniec! Firma Retro Games LTD planuje wprowadzić na rynek nowe akcesorium! Szczegóły tego produktu pozostają jednak jeszcze tajemnicą. Osobiście spekuluję, że może to być joystick w stylu QuickShot.

5 1 głosowanie
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex