Wzrost Importu Oleju z Ukrainy i Problem z Tzw. Olejem Technicznym

Zjawisko Importu Oleju

Jak wynika z informacji Business Insider, Polska doświadcza znaczącego wzrostu importu oleju z Ukrainy. Znaczna część tego importu to tzw. olej techniczny, który nie podlegał kontroli przydatności do spożycia na granicy.

Skala Zjawiska

Od czasu agresji Rosji na Ukrainę, ilość importowanego oleju znacząco wzrosła. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że w ciągu dwóch lat import surowego oleju słonecznikowego wzrósł o 2163%. Od stycznia do października ubiegłego roku sprowadzono 157 tys. ton, co odpowiada 157 mln litrów.

Wpływ na Ceny

Import ten wpłynął na obniżenie cen olejów na rynku polskim. Według GUS, w listopadzie ubiegłego roku, ceny oleju rzepakowego spadły o 11,2% w porównaniu z 2022 rokiem.

Co to Jest „Olej Techniczny”?

Olej techniczny to produkt deklarowany do użytku technicznego lub przemysłowego, co oznacza, że nie jest on kontrolowany pod kątem spożycia przez ludzi. Często jego przeznaczenie to produkcja pasz, farb, lakierów, czy komponentów biopaliw.

Importerzy Oleju

W odpowiedzi na zapytania dziennikarzy, Zakłady Tłuszczowe Bielmar z Bielsko-Białej stwierdziły, że nie importują oleju rzepakowego, a kupowany olej słonecznikowy podlega rafinacji i spełnia wymogi zdrowotne. Z kolei PKN Orlen zaprzeczył importowi oleju z Ukrainy.

Kontrowersje wokół „Oleju Technicznego”

W przeszłości media poruszały kwestię używania oleju technicznego jako paszowego, jednak badania Głównego Inspektoratu Weterynarii nie potwierdziły przekroczenia dopuszczalnych stężeń szkodliwych substancji.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex