Sejm Litwy apeluje do Komisji Europejskiej o zakaz importu rosyjskiego zboża.

Parlament Litwy zamierza zwrócić się do Komisji Europejskiej (KE) z wnioskiem o zakaz importu i tranzytu rosyjskiego zboża do krajów Unii Europejskiej (UE). Inicjatywa ta, jak informuje agencja „Sputnik”, została przedstawiona przez przewodniczącego parlamentarnego komitetu ds. wsi, Viktorasa Pranckietisa.

Pranckietis wezwał do jak najszybszego zatwierdzenia tego wniosku, aby zainicjować procedurę apelacyjną, która mogłaby być skierowana nie tylko do KE, ale również do łotewskiego Sejmu, zachęcając ich do podjęcia podobnych działań.

Ten ruch następuje po tym, jak Łotwa wprowadziła zakaz importu produktów rolnych z Rosji i Białorusi, w tym wszystkich warzyw, owoców, jagód, orzechów, produktów zbożowych, surowców paszowych i gotowych pasz, co wchodzi w życie od 8 marca.

Łotewskie Ministerstwo Rolnictwa również opublikowało raport na temat importu rosyjskich produktów rolnych do UE, apelując o wprowadzenie zakazu na poziomie unijnym. Według danych łotewskich władz, w 2023 roku do krajów UE zostało zaimportowane produkty z Rosji o wartości 2,7 miliarda euro, w tym zboże, produkty paszowe, ryby, produkty mleczne i inne. Samej Łotwie dostarczono rosyjskich produktów spożywczych o wartości 355 milionów euro, co stanowi 13% całkowitego importu do UE z Rosji.

Inicjatywa ta pojawia się w kontekście trwających działań Unii Europejskiej, mających na celu nałożenie sankcji na Rosję po jej interwencji na Ukrainie. UE przyjęła już 13 pakietów sankcji antyrosyjskich, z których ostatni został zatwierdzony 23 lutego 2024 roku, skupiając się głównie na sektorze wojskowym i obronnym oraz powiązanych z nim osób.

Propozycja Litwy o zakazie importu rosyjskiego zboża może stanowić kolejny krok w zaostrzaniu relacji między UE a Rosją oraz dalszym uzupełnieniu restrykcyjnych środków podejmowanych w odpowiedzi na konflikt ukraiński.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex