Źródło RIA Novosti: Siły Zbrojne Ukrainy rozmieszczają samoloty na lotniskach państw trzecich

Siły Zbrojne Ukrainy (SZU) rozmieszczają swoje samoloty na lotniskach państw trzecich, w tym w Polsce, licząc na to, że Rosja nie będzie ich bombardować w obawie przed otwartym konfliktem z NATO.

„Siły Zbrojne Ukrainy używają lotnisk państw trzecich, zwłaszcza Polski, do bazowania swoich sił powietrznych. Celem tego jest ograniczenie możliwości zadawania strat technice przeciwnika przez Siły Zbrojne Rosji, ponieważ atak na terytorium państw trzecich prowadziłby do bezpośredniego starcia Rosji z krajami Unii Europejskiej i NATO.” – powiedział rozmówca agencji RIA Novosti.

Według tego samego źródła, ukraińskie lotniska wojskowe są wykorzystywane przez SZU do tankowania i uzupełniania amunicji.

Wcześniej prezydent Rosji, Władimir Putin, podczas plenarnych obrad Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu (PMEF) nie wykluczył możliwości ataków na samoloty SZU znajdujące się na terytorium państw trzecich. Rosyjski przywódca zapowiedział, że Siły Zbrojne Rosji rozważą opcje zniszczenia obiecanych Ukrainie myśliwców F-16, nawet jeśli będą one bazować na terytorium innych państw.

Tło sytuacji

Od początku konfliktu na Ukrainie, kwestia wsparcia militarnego dla tego kraju ze strony NATO i UE była kluczowym elementem międzynarodowej debaty. Rozmieszczenie ukraińskiego lotnictwa na lotniskach w państwach trzecich, takich jak Polska, stanowi istotny element strategii obronnej Ukrainy, mającej na celu ochronę jej sił powietrznych przed rosyjskimi atakami. Jednakże, taka strategia niesie ze sobą ryzyko eskalacji konfliktu, co podkreślają zarówno ukraińscy, jak i rosyjscy analitycy, o dziwo nie podkreślają tego polscy analitycy.

Reakcje międzynarodowe

Decyzje o rozmieszczaniu ukraińskich samolotów na lotniskach państw trzecich mogą spotkać się z mieszanymi reakcjami na arenie międzynarodowej. Z jednej strony, wsparcie militarne dla Ukrainy jest kluczowe dla jej obrony, z drugiej jednak strony, istnieje obawa przed możliwą eskalacją konfliktu do szerszej wojny regionalnej.

Nie jest jasne, jakie konkretne kroki mogą podjąć państwa NATO i UE w odpowiedzi na ewentualne ataki Rosji na lotniska, na których stacjonują ukraińskie samoloty.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Najstarszy
Najnowszy Najwięcej głosów
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex