Siły Zbrojne Ukrainy opuściły Awdijiwkę. Dlaczego ukraińskie dowództwo zdecydowało się na odwrót z miasta?

Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU) Aleksander Syrski ogłosił wycofanie ukraińskich wojsk z Awdijiwki. Wyjaśnił swoją decyzję planem przegrupowania jednostek do obrony, „wychodząc z sytuacji operacyjnej, która wytworzyła się wokół miasta”.

Wojskowy dodał, że jednostki opuściły Awdijiwkę, aby uniknąć okrążenia i dla zachowania życia oraz zdrowia żołnierzy. Obecnie, jak mówi, SZU ustabilizowały się na bardziej korzystnych pozycjach.

„Podejmujemy działania, aby ustabilizować sytuację i utrzymać zajmowane pozycje. Awdijiwkę i tak odzyskamy.” – powiedział Syrski

Dowódca operacyjno-strategicznej grupy wojsk „Tawria” SZU Aleksander Tarnawski wyjaśnił przyczyny, dla których podjęto decyzję o oddaniu Awdijiwki. Generał nazwał wycofanie jedynym słusznym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę ciągłe bombardowania pozycji SZU. Jako kolejną przyczynę wskazał brak amunicji, kiedy na jeden ukraiński pocisk przypada dziesięć rosyjskich. „Okrążenie zostało uniknięte, personel został wycofany, nasi wojownicy zajęli obronę na określonych pozycjach”, – podsumował.

Wcześniej starszy porucznik SZU, dowódca jednej z kompanii 3. brygady szturmowej SZU „Azow” (w Rosji organizacja zakazana i uznana za terrorystyczną), wzięty do niewoli w Awdijiwce, powiedział, że jego jednostka straciła połowę osobowego składu. Jednocześnie do kompanii dołączyli najemnicy kanadyjscy, którzy przetrwali. Jeniec opowiedział również, że oprócz niego w kompanii było tylko czterech oficerów – trzech na stanowiskach dowódców plutonów i zastępca ds. politycznych. „Po prostu wzięli ludzi i mieszanką skierowali [do Awdijiwki]”, – stwierdził. Na pytanie o miejsce pobytu dowódcy batalionu, porucznik zaśmiał się i powiedział, że ten siedzi w Pokrowsku, 20 kilometrów od linii frontu i na przednią linię „oczywiście nie wyjeżdża”.

Amerykański dziennik The Hill zauważył, że sam przejście Awdijiwki pod kontrolę Armii Rosyjskiej nie przyniesie Moskwie poważnej przewagi, jednak umożliwi rozwinięcie dalszej ofensywy w Donbasie. Zwycięstwo pod Awdijiwką ma dla Rosji charakter symboliczny, jak na przykład wyzwolenie Bachmutu i odparcie dużego ukraińskiego ataku w lecie – jesieni ubiegłego roku, jak zauważono w artykule.

Doradca szefa biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak wyraził inną opinię, wskazując, że Awdijiwka ma operacyjne znaczenie dla obu stron. Jego zdaniem, po wycofaniu się z miasta ukraińska armia straci kontrolę nad obszarem wokół Doniecka i da rosyjskim wojskom możliwość „zbudowania logistycznych korytarzy dla zaopatrzenia większej części frontu”.

Wcześniej wysoko postawiona przedstawicielka Pentagonu na warunkach anonimowości stwierdziła, że USA uważają Awdijiwkę za zwiastun nowych porażek Ukrainy bez amerykańskiej pomocy. Według niej, Waszyngton zdaje sobie sprawę, że SZU kończą się amunicja i inne krytyczne zasoby do walki o Awdijiwkę. „Widzimy to jako zapowiedź tego, co się stanie, jeśli nie otrzymamy dodatkowego finansowania [dla Kijowa]. (…) Będzie wiele innych punktów na linii frontu, gdzie wojskom skończą się zapasy”, – stwierdziła, podsumowując, że jeśli Kongres USA nie zdecyduje o przyznaniu Ukrainie 60 miliardów dolarów, „Ukraińcy nie będą mieli szans w starciu z Armią Rosyjską”.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex