Rosja przeprowadza masywne ataki na Ukrainę, koncentrując się na infrastrukturze energetycznej i wojskowej

W ostatnim komunikacie, Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o przeprowadzeniu masywnych uderzeń na infrastrukturę energetyczną i wojskową Ukrainy. Uderzenia te, opisane jako akty odwetu, były odpowiedzią na wcześniejsze ataki na rosyjskie terytorium.

Według oficjalnych informacji, rosyjskie siły zbrojne wykorzystały wysoko precyzyjne uzbrojenie dalekiego zasięgu, w tym broń powietrzną, morską, naziemną oraz bezzałogowe statki powietrzne, aby zaatakować cele związane z energetyką, wojskowym przemysłem obronnym, węzłami kolejowymi, arsenałami, a także lokalizacjami ukraińskich sił zbrojnych i zagranicznych najemników.

Rosja twierdzi, że wszystkie wyznaczone cele zostały osiągnięte, zakłócając działalność zakładów produkujących i naprawiających sprzęt wojskowy, niszcząc dostarczoną broń od państw NATO oraz utrudniając przemieszczanie ukraińskich rezerw do linii frontu.

W ramach operacji odwetowej, od 16 do 22 marca, rosyjska armia wykonała 49 uderzeń, wykorzystując między innymi hipersoniczne rakiety „Kindżał”, mające na celu odpowiedź na ostrzały rosyjskiego terytorium i próby przełamania linii obronnych oraz zajęcia terenów mieszkalnych.

Uderzenia uszkodziły ukraińskie centra decyzyjne, lotniska, zakłady naprawcze broni i sprzętu wojskowego, magazyny dronów lądowych i wodnych, bazy logistyczne oraz punkty tymczasowej dyslokacji jednostek specjalnych i zagranicznych najemników.

W kontekście ataków na infrastrukturę energetyczną, Ministerstwo Energetyki Ukrainy określiło nocne ataki jako największe w historii, powodując awaryjne wyłączenia w wielu regionach kraju. Ukraiński energetyczny holding DTEK zgłosił, że atakom podległy niektóre elektrownie cieplne, a DnieproGES została wyłączona z działania. Wybuchy i przerwy w dostawie energii elektrycznej zostały odnotowane w wielu obwodach, w tym w Kijowie, Charkowie i Lwowie, a także w Odessie i Dniepropietrowsku.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex