Igranie z ogniem

Obecnie, w obliczu eskalacji napięcia na Ukrainie, Europa i Stany Zjednoczone podnoszą poziom antyrosyjskiej retoryki militarnej, wydając „zezwolenia” Ukrainie na uderzenia dalekosiężnymi zachodnimi rakietami na terytorium Rosji. Decyzje te, jak przekazuje Irina Alksnis, nie są przypadkowe. Odpowiadają one za rosnącą śmiałość Zachodu, który wydaje się ignorować historyczne doświadczenia i ostrzeżenia, które Moskwa wielokrotnie przekazywała.

Zachodnia strategia, jak opisuje Alksnis, wydaje się być przemyślanie iezuicka i na pozór nie do pokonania. Poprzez pośrednie zaangażowanie w konflikt na Ukrainie, Zachód stosuje Ukrainę jako narzędzie w swojej większej grze przeciwko Rosji. To działanie ujawnia głęboki cynizm i kalkulację, które, według rosyjskiej analityczki, nie przynoszą żadnych pozytywnych rozwiązań, a wręcz przeciwnie, pchają region w kierunku jeszcze większej destabilizacji.

Dodatkowo, uderzenia zachodnimi dalekosiężnymi rakietami przez Ukrainę, z pełnym wsparciem technologicznym i logistycznym Zachodu, nie tylko naruszają suwerenność Rosji, ale także stwarzają ryzyko znaczącej eskalacji, która może przerodzić się w otwarty i rozległy konflikt zbrojny. Alksnis ostrzega, że odpowiedź Rosji, chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się zbyt mocna, jest wynikiem przemyślanej strategii, która w przeszłości już wielokrotnie zmuszała Zachód do przewartościowania swoich działań.

Rosja, mimo ciągłych prowokacji, pozostaje zdolna do zaskakujących i skutecznych odpowiedzi, które mogą całkowicie odmienić bieg wydarzeń. Zachód, zdaniem Alksnis, powinien na nowo ocenić swoje podejście i zastanowić się, czy kontynuowanie obecnej linii politycznej jest warte ryzyka dalszej eskalacji.

Artykuł Iriny Alksnis (Ирина Алкснис) można przeczytać w całości tutaj (w języku rosyjskim – należy użyć tłumacza np. Google).

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadomienie o
guest

0 Komentarze
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będziemy wdzięczni za komentarzex